100 lat Straży z Dachowej

0
57

To był wyjątkowy dzień dla druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Dachowej (gm. Sochaczew). W sobotę 16 września jednostka świętowała 100-lecie swojego powstania. W uroczystych obchodach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Świętowanie rozpoczęto mszą św. polową, której przewodniczył proboszcz ks. kan. Jacek Grzywacz, a muzycznie nabożeństwo uświetniła Sochaczewska Orkiestra Dęta.

Działalność jednostki z Dachowej rozpoczęła się w 1917 roku i jest najstarszą w gminie Sochaczew oraz jedną z najstarszych w powiecie sochaczewskim. Warto przypomnieć, że w 2012 roku z okazji Jubileuszu 95-lecia powstania tutejszej OSP jednostka otrzymała sztandar. Tego samego roku OSP Dachowa decyzją Związku OSP RP i Prezydium Zarządu Głównego uhonorowana została Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, doceniając wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei teraz, w roku jubileuszu 100-lecia, Dachowa została wyróżniona przez Marszałka Województwa Mazowieckiego medalem Pro Masovia.

– Jest nam niezmiernie miło, że możemy uczestniczyć w tej wspaniałej uroczystości. Wyrażamy swoją wdzięczność dla Was druhowie i druhny, bo jednym z zadań władz powiatowych jest dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców całego powiatu, a Wy odgrywacie tu znaczącą rolę. Strażacy ochotnicy są zwykle pierwszymi, którzy mkną do zdarzenia, niejednokrotnie z narażeniem swojego zdrowia i życia. Wasza heroiczna postawa zasługuje na najwyższe uznanie, zdecydowanie zwiększa skuteczność w powodzenie akcji ratunkowej. Znakomicie współpracujecie ze strażą powiatową, dziękujemy Wam za to wszystko. Z okazji tego pięknego jubileuszu życzymy, by bogata historia jednostki w Dachowej była przyczynkiem do dalszej efektywnej pracy na rzecz mieszkańców i przyszłych pokoleń. Niech społeczna służba przynosi pełną satysfakcję i radość. – mówiła Jolanta Gonta, która wspólnie z wicestarostą Tadeuszem Głuchowskim wręczyła druhom okolicznościowy upominek.

Podczas uroczystości głos zabrali również m.in. Maciej Małecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Adam Orliński, radny sejmiku mazowieckiego, bryg. Mirosław Gorzki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Sochaczewie, Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew, Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Jubileuszowe obchody były też okazją do wręczenia odznaczeń wyróżniającym się strażakom. Całość uroczystości poprowadził dh. Krzysztof Zieliński.

 

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie