80 lat Hufca ZHP Sochaczew

0
56

Uroczystym apelem na Placu Kościuszki w Sochaczewie rozpoczną się w niedzielę 14 maja jubileuszowe obchody 80-lecia istnienia sochaczewskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Nasz hufiec został utworzony Rozkazem Naczelnika Harcerzy numer L10/37 z 10 maja 1937 roku.

Impreza, w której mogą wziąć udział wszyscy, którym bliskie są harcerskie ideały, rozpocznie się o godz. 13.50 od apelu hufca, a po nim w kościele św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika o godz. 14.30 zostanie odprawiona msza św. w intencji zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Sochaczew, żyjących i tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Będzie jej przewodniczył Naczelny Kapelan ZHP ks. hm. Wojciech Jurkowski.

Następnie, w towarzystwie Orkiestry harcerskiej z Uniejowa, blisko 400 zuchów, harcerzy i instruktorów, rodziców oraz zaproszonych gości przemaszeruje ulicami miasta (Warszawską, Traugutta i Hanki Sawickiej) pod budynek hufca, gdzie o godz. 16.00 odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej obchodzoną rocznicę. Uroczystości zakończą się późnym popołudniem harcerskim piknikiem, podczas którego wystąpi zespół Wszyscy Byliśmy Harcerzami.

Obchody jubileuszu potrwają do listopada 2018, kiedy to rozpocznie się święto 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) – największej polskiej organizacji harcerskiej, powstałej 1 listopada 1918 r.

Połączenie tych dwóch ważnych rocznic jest dobrą okazją do wytężonej pracy wychowawczej w gromadach zuchowych, drużynach harcerskich i starszoharcerskich. To okazja do dyskusji na temat fundamentów harcerskiej idei i powrotu do korzeni – pracy nad sobą, braterstwa i służby. To również okazja do podsumowania dorobku i doświadczeń zarówno hufca, jak i całej  organizacji, a także jej wkładu i wpływu na życie społeczne.

W związku z tym wyjątkowym świętem harcerze szykują wiele imprez oraz atrakcji dla drużyn harcerskich, rodziców i przyjaciół harcerstwa oraz dla mieszkańców Sochaczewa, m.in. planują spotkania harcerskich pokoleń, kolejne rodzinne spotkanie w Miasteczku Harcerskim zorganizowanym w ramach Dni Sochaczewa.

Organizację obchodów 80. rocznicy utworzenia Hufca ZHP Sochaczew wspiera Komitet Honorowy, w składzie: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Poseł na Sejm RP Maciej Małecki – honorowy przewodniczący, Starosta Powiatu Sochaczewskiego Jolanta Gonta, Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki – przewodniczący komitetu oraz wójtowie gmin z terenu powiatu: Marek Olechowski (Gmina Teresin), Mirosław Orliński (Gmina Sochaczew), Roman Kujawa (Gmina Iłów), Maciej Mońka (Gmina Nowa Sucha), Monika Pietrzyk (Gmina Młodzieszyn), Piotr Szymański (Gmina Brochów), Grzegorz Kropiak (Gmina Rybno), a także „Niezawodny Przyjaciel” sochaczewskich harcerzy Krzysztof Osmolak, właściciel firmy CARO, uhonorowany w 2011 roku Laską Skautową.

Organizatorzy obchodów przepraszają za utrudnienia w ruchu drogowym wynikające z planowanego przemarszu ulicami miasta. Mogą one wystąpić w niedzielę 14 maja między 15.20 a 16.00 na ulicach Warszawskiej, Traugutta i Hanki Sawickiej.

Anna Wasilewska

Hufiec ZHP Sochaczew