Wiedeńscy muzycy w Sannikach

Wiedeńscy muzycy w Sannikach

W niedzielę, 5 marca zapraszamy na koncert w wykonaniu studentów klasy wiolonczeli prof. Reinharda Latzko z Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu. Koncert słowem opatrzy Jan Popis.

 .

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina gości muzyków od 25 lutego. Zasiądą na widowni w inaugurującym nowy sezon koncercie w niedzielę, 26 lutego. Tego dnia wystąpią Hartmut Schneider, niemiecki pianista – profesor fortepianu w Hochschule für Musik w Detmold oraz Reinhard Latzko – profesor wiolonczeli na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. To właśnie pod jego okiem wiedeńscy studenci przez kolejny tydzień będą doskonalić swoje umiejętności podczas warsztatów w sannickim pałacu.

.

Wybitna uczelnia

Universität für Musik und darstellende Kunst Wien to austriacka uczelnia muzyczna, z tradycjami sięgającymi roku 1817. Wszyscy kandydaci przystępujący do egzaminu reprezentują bardzo wysoki poziom. Nie ma możliwości, aby zaczynać tu naukę od zera. Konkurencja jest ogromna, więc dostają się tylko ci najzdolniejsi. Pod okiem najlepszych profesorów swój warsztat doskonali blisko 3 tysiące studentów.

.

Koncert na wiolonczele

W niedzielę, 5 marca, o godzinie 14 w sali koncertowej sannickiego pałacu wystąpią Christine Roider, Benedikt Sinko, Lucas Rothenfusser, Alina Holender, Clara Lindenbaum, Irene Kok, Raphaela Gromes, Ursina Braun, Izak Hudnik, Marta Kordykiewicz. Razem z profesorem Reinhardem Latzko zagrają utwory Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, Francisa Poulenca, Piotra Czajkowskiego, Césara Francka, Siergieja Prokofiewa, Dmitrija Szostakowicza, Roberta Schumanna. Towarzyszyć im będzie profesor Reinhard Latzko, a całość słowem opatrzy Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, popularyzator muzyki.

.

Wystawa ikon

Po koncercie zapraszamy na piętro pałacu, na wystawę ikon Katarzyny Kobuszewskiej. Artystka doskonale opanowała sztukę pisania ikon. Czyni to, stosując tradycyjne, wielowiekowe kanony – wykonanie podobrazia, proces przenoszenia rysunku, złocenie, technikę tempery jajowej. Wystawę można oglądać do 31 marca 2017 r.

.

Przypominamy, że bilety na koncerty można rezerwować w zakładce Bilety na stronie internetowej www.ecasanniki.pl.

Milo nam również poinformować, że od 26 lutego w oranżerii pałacowej w dni koncertów czynna będzie od godziny 12 kawiarnia, od maja również we wszystkie weekendy.

 

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne

im. Fryderyka Chopina w Sannikach

.

 

Hartmut Schneider

Niemiecki pianista, który od najmłodszych lat zdobywał nagrody zarówno w konkursach ogólnokrajowych, jak i międzynarodowych. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w w Staatliche Hochschule für Musik Stuttgart.

Hartmut Schneider występował w wielu krajach Europy jako kameralista i solista. Niejednokrotnie nagrywał utwory solowe i kameralne dla niemieckiego radia. Międzynarodowe uznanie zdobył, występując ze śpiewakiem Hermannem Preyem.  Do 2005 roku był wykładowcą w Hochschule für Musik w Trossingen, potem otrzymał posadę profesora fortepianu w Hochschule für Musik w Detmold, gdzie uczy do dnia dzisiejszego.

.

Reinhard Latzko

Studiował pod kierunkiem Jana Polaska, Martina Ostertaga i Heinricha Schiffa. W latach 1987-2003 był liderem sekcji wiolonczel w Sinfonieorchester des Südwestfunks. W latach 1988-2005 prowadził klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Bazylei (Szwajcaria). Od 1990 jest tutorem przy Gustav Mahler Jugendorchester, a od 2003 profesorem na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Jest laureatem ogólnokrajowych i międzynarodowych konkursów (m. in. w Genewie, Wenecji). Prowadzi kursy muzyczne w Austrii, Niemczech, Francji, Holandii Hiszpanii, Chorwacji, Polsce, Korei oraz Szwajcarii. Prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako kameralista, jak i solista – występował m.in. z Basler Sinfonieorchester, Tonhalle-Orchester Zürich, Deutsche Kammerphilharmonie, w salach takich jak wiedeńskie Musikverein, Konzerthaus, Filharmonii w Berlinie i Kolonii oraz w Palais des Beaux Arts w Brukseli.

.

Jan Popis jest jednym z najwybitniejszych znawców muzyki Fryderyka Chopina. Od roku 1975 komentuje w Polskim Radiu oraz w TVP siedem kolejnych Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. F. Chopina. Stworzył wydawnictwo płytowe, którego kilkadziesiąt płyt CD było nominowanych, a kilkanaście otrzymało statuetkę FRYDERYK oraz nagrodę Totus Tuus. Jest dyrektorem artystyczno-programowym wydawnictwa fonograficznego MUZA Polskie Nagrania. Za swą działalność Jan Popis otrzymał m.in. medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków dla Krytyka Muzycznego Roku, medal Gloria Artis, medale ProSinfoniki i ProArte im. Ignacego Jana Paderewskiego.