95-lecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej – podsumowanie

0
90

W sobotę 21 października na zakończenie sezonu turystycznego odbył się jubileuszowy przejazd pociągu Retro, akcentujący 95 lat sochaczewskiej wąskotorówki. Była to również ostatnia szansa w tym roku, aby odbyć wycieczkę pociągiem prowadzonym przez zabytkowy parowóz Px29-1704. Z tej okazji pracownicy Muzeum Kolei Wąskotorowej przygotowali wiele dodatkowych atrakcji, które przyciągnęły do placówki znaczącą liczbę miłośników kolejnictwa z całego kraju.

Jubileusz rozpoczął się o godz. 9:50 od oprowadzania po skansenie z przewodnikiem. O 10.30 przemówienie okolicznościowe wygłosił kierownik muzeum Radosław Konieczny. Następnie asystent muzealny Łukasz Popowski poprowadził paradę czynnego taboru wąskotorowego. Była to okazja, by zaprezentować te z obiektów, które stoją na terenie muzealnego zaplecza i na co dzień nie mogą cieszyć oka zwiedzających. Na torze zaprezentowały się trójkołowy rower szynowy, drezyna wahadłowa, drezyna motorowa towarowa Doc 103, drezyna motorowa wojskowa DSNA z silnikiem Jawa 175, lokomotywy spalinowe 2Wls50-1184 i Lxd2-342 oraz wagony motorowe Mbd1-126 i Mbd1-130. Paradę zakończył uroczysty wjazd w perony parowozu Px29-1704 z pięcioma wagonami typu 1 Aw. Jubileuszowy pociąg udekorowany został specjalną tablicą upamiętniającą znamienną rocznicę.

Tego dnia wycieczka odbywała się na skróconej trasie do Tułowic, gdzie odbył się piknik z grillem i ogniskiem. Z okazji jubileuszu na najmłodszych miłośników wąskiego toru czekała gra w kolejowe Memory oraz kolorowanki z nagrodami. O 14:14 zabytkowy skład wyruszył w drogę powrotną, by o 15:20 dotrzeć do muzeum. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Centrum Edukacyjno-Turystycznego, gdzie odbyło się spotkanie inaugurujące prace nad stworzeniem nowej wystawy stałej, dotyczącej dziejów sochaczewskiej kolei wąskotorowej. W jego ramach Łukasz Popowski zaprezentował dzieje rodzimej wąskotorówki oraz omówił koncepcję nowej ekspozycji.

Ostatni rozkładowy kurs pociągu Retro w tym roku przyciągnął aż 147 miłośników wąskiego toru, co przy tak niesprzyjającej, deszczowej pogodzie uznać należy za sukces.  Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w imprezie i już teraz serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie sezonu turystycznego 2018 oraz kolejne jubileusze!

Marta Przygoda-Stelmach
Fot. Marta Przygoda-Stelmach

Więcej zdjęć w naszej galerii!

Relacja w Kurierze Mazowieckim
Relacja Radio Sochaczew
Jubileusz 95-lecia na zakończenie sezonu Retro

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie