Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w „Chopinie”

0
66

W maju odbył się cykl warsztatów w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu w LO. Im. F. Chopina w Sochaczewie. Uczniowie mieli okazje poznać w praktyce funkcjonowanie sejmu, samorządu oraz zaplanować akcje społeczną – o której wkrótce pewnie się dowiemy.

Zajęcia były grami symulacyjnymi tzw. Case studys. Na pierwszych zajęciach uczestnicy próbowali uchwalić budżet państwowy tak, aby sfinansować obietnice przedwyborcze oraz nie doprowadzić do sytuacji kryzysowej. Pomimo bardzo rozsądnego gospodarowania, nie obeszło się bez kryzysu – brak odpowiedniego dofinansowania spowodował rozpad infrastruktury i zagładę całej drużyny Borussia Dortmund, która leciała na mecz wyjazdowy do Warszawy. Jednak szybka akcja Pani Premier spowodowała uchwalenie poprawki do budżetu i zażegnanie kłopotów w infrastrukturze do końca kadencji.

Kolejne zajęcia obejmowały pracę nad budżetem gminnym – na realnych kwotach inwestycyjnych, zadłużeniu oraz popularności rozwiązań. Co ciekawe, większość zaplanowanych inwestycji miała stopę zwrotu obejmującą okres 3 lat. Znalazły się tam propozycje zagospodarowania Bzury, akcji społecznych oraz jako najważniejsze – remonty dróg.

Ostatnie zajęcia dotyczyły planowania akcji społecznych. Wśród zaproponowanych projektów uczniowie wybrali jeden do realizacji. Czekamy z niecierpliwością na wyniki.

Fantastyczna atmosfera, wiedza i zaangażowanie licealistów pokazały, że Nowoczesnego Patriotyzmu w Sochaczewie nie trzeba uczyć. Wystarczy go kultywować.