Akcja Edward w gminie Iłów

0
99

21 września społeczność SP w Brzozowie Starym włączyła się w akcję EDWARD – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. EDWARD, jak wyjaśnia oficer prasowy KPP w Sochaczewie promuje przyjętą w wielu krajach europejskich „wizję zero”, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera.

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzone przez sochaczewską policję wsparła grupa uczniów ze SP w Brzozowie, która tego dnia maszerowała z transparentami odnoszącymi się do takich problemów występujących w ruchu drogowym, jak: nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów, zdarzenia z osobami po zmroku.

W trakcie przemarszu dzieci z udziałem policjantów, którym towarzyszył radiowóz zatrzymywane były przejeżdżające samochody, a ich kierowcy otrzymywali ulotki z informacjami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy akcji, mimo niesprzyjającej pogody spisali się doskonale. Byli widoczni z daleka, a już przez to budzili refleksję kierujących pojazdami.

Te i podobne działania wpisują się w Narodowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013 -2020. Jego realizacja wymaga podnoszenia wiedzy i świadomości społecznej na temat czynników prowadzących do zdarzeń w ruchu drogowym i ich konsekwencji. Ten cel, jak zakłada Program, da się osiągnąć, trzeba jednak o tym odpowiednio często mówić oraz połączyć wysiłki władz samorządowych, szkolnictwa, społeczności lokalnych, instytucji zajmujących się poprawą bezpieczeństwa na drogach i Policji.