Ambitny plan i szeroka perspektywa rozwoju

0
119

Starosta sochaczewski Jolanta Gonta wraz z Bożeną Samson, członkiem Zarządu Powiatu i Andrzejem Kierzkowskim, przewodniczącym Rady Powiatu gościli w Ministerstwie Rozwoju. Z inicjatywy posła Macieja Małeckiego, sekretarza stanu w kancelarii odbyło się tam spotkanie dotyczące koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Było to pierwsze w kraju, inauguracyjne spotkanie informacyjne z lokalnymi samorządami, w tym przypadku – powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego w sprawie planu budowy CPK i wykreowania wspólnego dialogu w tymże temacie. O szczegółach przedsięwzięcia mówił minister Mikołaj Wild, pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Poza władzami powiatu sochaczewskiego w spotkaniu udział wzięli nasi lokalni samorządowcy: Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa oraz wójtowie – Monika Pietrzyk (gm. Młodzieszyn), Marek Olechowski (gm. Teresin), Piotr Szymański (gm. Brochów), Maciej Mońka (gm. Nowa Sucha), Mirosław Orliński (gm. Sochaczew), Grzegorz Kropiak (gm. Rybno) i Roman Kujawa (gm. Iłów). Obecni byli również przedstawiciele samorządu powiatu żyrardowskiego.

– Dzięki decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości, w sąsiedztwie powiatu sochaczewskiego i żyrardowskiego powstanie Centralny Port Komunikacyjny, który sprawi, że nasze „małe Ojczyzny” staną się komunikacyjnym centrum nie tylko Polski, ale również naszej części Europy. Przed nami wiele ciężkiej pracy, a celem tego spotkania jest to, byśmy spojrzeli oczami mieszkańców obu powiatów na tę inwestycję, tak, by samorządy skorzystały na przedsięwzięciu jak najwięcej, wcześniej odpowiednio się do niego przygotowując– mówił minister Maciej Małecki. – Zdecydowanie największa w ostatnich latach rządowa inwestycja, poza stworzeniem krajowego centrum komunikacyjnego, stanowić będzie też połączenie niemal każdego zakątka Polski w sposób sprawny, szybki i bezkolizyjny z Centralnym Portem Komunikacyjnym. czyli m.in. z międzykontynentalnym lotniskiem. To będzie najlepiej skomunikowane miejsce na mapie Polski i wielka szansa dla naszego regionu. – dodał.

Minister przyznał również, że jako poseł ziemi sochaczewskiej i żyrardowskiej bardzo zależy mu na rozwoju obu „małych Ojczyzn”, stąd decyzja o zainicjowaniu spotkania samorządów obu powiatów z pełnomocnikiem rządu do spraw CPK.

Spotkanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze, samorządowcy poruszali wiele ważnych kwestii związanych z planami budowy CPK.

Przypomnijmy, aktualna lokalizacja wyznaczona przez rząd RP dotyczy terenów w miejscowości Stanisławów k. Baranowa na Mazowszu.  Nowe lotnisko między Warszawą i Łodzią ma obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie. Misją przedsięwzięcia jest stworzenie uniwersalnego systemu transportu pasażerskiego poprzez wybudowanie i eksploatację rentownego innowacyjnego węzła transportowego.

Zakłada się, iż pierwszy samolot odlecieć ma z nowego lotniska już za 10 lat. Port Solidarność to nie tylko port lotniczy, to również główny węzeł krajowego transportu kolejowego Rzeczpospolitej Polskiej. Przebudowany zostanie system krajowy transportu pasażerskiego, zintegrowanego z systemem transportu międzynarodowego.

Funkcjonowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie miało ogromny wpływ na rynek pracy. Przewiduje się, iż CPK stworzy bezpośrednio ok. 37 tys. nowych miejsc pracy, a pośrednio, czyli wliczając infrastrukturę towarzyszącą i wspierającą Port Solidarność, pracę znajdzie łącznie nawet 150 tys. osób.

Budowa Portu i węzła komunikacyjnego CPK potrwać ma do 2027 roku i pochłonie ponad 30 mld złotych, z czego ponad połowę stanowić będzie komponent lotniczy. Dalsza rozbudowa sieci kolejowej w ramach drugiego etapu ma zakończyć się do 2035 roku.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie