Archeologiczne przywracanie pamięci o WIELKIEJ WOJNIE

0
106

W czasie I Wojny Światowej na terenach gminy Nowa Sucha miało miejsce wiele działań wojennych. Od grudnia 1914 roku do lipca 1915 roku trwały krwawe potyczki między wojskami rosyjskimi i niemieckimi.

Po raz pierwszy zastosowano nowe techniki wojenne z użyciem pocisków gazowych. Początkowo rodzaj tego ataku nie przyniósł oczekiwanego skutku. Kolejne ataki zostały przeprowadzone z użyciem chloru. Okazały się one bardzo skuteczne. W 3 natarciach gazowych zostało zabitych lub zatrutych kilka tysięcy żołnierzy głównie rosyjskich. W wyniku tych oraz innych walk które miały miejsce m.in. na terenie Borzymówki, Zakrzewa, Kozłowa i Suchej poległo tysiące żołnierzy, w tym jedna trzecia, to Polacy. Zbiorowe mogiły znajdują się m.in. w Borzymówce, na cmentarzu parafialnym w Kozłowie Biskupim oraz w lesie pod Kozłowem Biskupim. 17 lipca 1915 roku zakończyły się walki nad Rawką i Bzurą.

W 102 rocznicę tego wydarzenia przed Budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Suchej została odsłonięta tablica poświęcona Wielkiej Wojnie na terenie gminy. Uroczystego odsłonięcia dokonali wójt gminy Maciej Mońka oraz dr hab. Anna Zalewska, która prowadziła badania archeologiczne związane z działaniami wojennymi nad Rawką i Bzurą. Po odsłonięciu tablicy wszyscy zgromadzeni goście udali się do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji na prelekcję cenionej archeolog i historyk, która przedstawiła tło powyższych wydarzeń. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem tym bardziej że słuchacze mogli zadawać pytania na interesujące ich tematy. Na koniec dr hab. Anna Zalewska przekazała dar dla Gminnej Biblioteki. Zachęcamy wszystkich do lektury jej książki „Ślady i świadectwa Wielkiej Wojny nad Rawką i Bzurą”. Zapraszamy też osoby, które znają z relacji swoich bliskich czy znajomych opisy wydarzeń czy warunków życia z tamtych dni do podzielania się nimi, abyśmy mogli je utrwalić dla następnych pokoleń. Życie na linii frontu przez pół roku, to niezwykle tragiczna historia mieszkańców naszej gminy.

.