Bajkoterapia z misiem – zakończenie projektu

0
117

21 czerwca we wszystkich oddziałach przedszkolnych na terenie gminy odbyło się podsumowanie projektu ph. „Stefanek w czytelniczej podróży – bajkoterapia z misiem”. Podziękowania za zaangażowanie należą się pani Marcie Kobiereckiej – wychowawczyni dzieci z oddziału przedszkolnego „b” przy SP w Brzozowie, autorce zamierzenia, które wdrożyła przy wsparciu dyrekcji placówki i wójta gminy.

9 marca nastąpiło przekazanie Stefanka z oddziału przedszkolnego „b” SP w Brzozowie Starym do oddziału „a”. Następnie maskotka wędrowała po wszystkich oddziałach przedszkolnych zlokalizowanych w tutejszej gminie przebywając po 5 dni w każdym z nich. Stefanek towarzyszył dzieciom i wychowawcy podczas czytania bajek terapeutycznych. Celem projektu była przede wszystkim promocja czytelnictwa, ale chodziło też o tworzenie okazji do poruszania z przedszkolakami tematów trudnych, jak: agresja, przemoc, odrzucenie, akceptacja inności, nieśmiałość, złość itp.

Zakończenie projektu odbyło się bardzo uroczyście. Na tę okazję oddział przedszkolny „a” ze SP w Brzozowie pod kierunkiem Otylii Skierskiej i Anny Jakubowskiej przygotował przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”. Była to współczesna interpretacja znanej bajki, w której ciemna strona reprezentowana przez małe czarownice okazuje się iluzją. Tym samym, dzieci nie muszą się niczego się obawiać, bo uprowadzenie Jasia i Małgosi tak naprawdę nie miało miejsca. Przedstawienie zaskoczyło zatem wszystkich widzów, nie tylko kunsztem gry małych aktorów, ale także zakończeniem, w którym domek z piernika był dziełem fabryki słodyczy, a nie strasznej wiedźmy, która o mały włos nie zjadła rodzeństwa. A zatem wszystko skończyło, dużo lepiej niż w oryginale.

Uczestnikiem tej uroczystości był oczywiście Stefanek, który pożegnał się z dziećmi, a następnie w tym samym celu powędrował do pozostałych oddziałów przedszkolnych. Podkreślenia wymaga fakt, że zakończenie projektu stworzyło wójtowi gminy okazję złożenia wizyty przedszkolakom. Poproszony o udział w podsumowaniu bajkoterapii Wójt odwiedził wszystkie oddziały przedszkolne na terenie gminy.

Udziałem dzieci stała się zatem nie tylko wizyta Stefanka w asyście gości z Brzozowa, którzy koordynowali projekt, ale także Wójta gminy, który życzył wszystkim udanych wakacji, nie zapominając obdarować ich słodyczami. W ramach zakończenia projektu dzieci otrzymały dyplomy oraz książeczki, które mają ich zachęcać do czytania i słuchania. Być może w ten właśnie sposób rozpoczną nowy rok szkolny?