„Nie boję się muzyki”

0
74

Sochaczewskie Centrum Kultury realizuje projekt edukacyjny pod hasłem „Nie boję się muzyki”, projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego projektu 15 września Osiemdziesiątka wzięła udział w pierwszej lekcji zatytułowanej „Wzór na utwór”. Lekcje przygotowali poznańscy artyści z „Fabryki sztuki”. Idea tego programu jest następująca: zachęcić uczniów do słuchania muzyki poważnej, pokazać, jak może być interesująca, jak jej słuchać i poddać się jej czarowi, czyli jak się wydaje niektórym, dokonać rzeczy niemożliwej.

Lekcja, w której uczestniczyliśmy miała pokazać, jakie elementy decydują o tym, że utwór staje się przebojem, szlagierem, zdobywa popularność i… jeden potrafimy zanucić, a z innym mamy problemy.

Okazuje się, że bez względu na to, czy chodzi o utwór Mozarta, Beethovena czy też przebój rockowy wzór na utwór jest zawsze ten sam: rytm, melodia, harmonia decydują o wszystkim. Podczas koncertu była oczywiście muzyka na żywo, a nie wszyscy w takich koncertach uczestniczą i trochę nawet żałowaliśmy, że było jej tak mało, chętnie wysłuchalibyśmy jeszcze kilku utworów. Szczególnie zachwyciła nas śpiewaczka operowa. Chapeau bas! A nasz męski chórek z tyłu sali w krótkim fragmencie wielkiego przeboju grupy Queen „We will rock you” wypadł super! Dali głos!

gbg