Cześć i chwała Bohaterom – Sochaczew uczcił Powstańców

0
109

Mieszkańcy Sochaczewa uczcili pamięć poległych bohaterów Powstania Warszawskiego. W 73. rocznicę wybuchu Powstania w wielu innych miastach Polski, także i w Sochaczewie o godzinie 17.00 zawyły syreny.

Na pl. Kościuszki we wtorek, 1 sierpnia o godzinie „W” – uczciliśmy pamięć ofiar zrywu w 73. rocznicę jego rozpoczęcia.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bohaterską śmierć poniosło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty w ludności cywilnej były jeszcze większe – zabitych zostało aż 180 tys. ludzi. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, których było około pół miliona, Naziści wypędzili z miasta. Stolica Polski została prawie doszczętnie zrównana z ziemią.

Powstańczej Warszawie na pomoc udali się też mieszkańcy naszego powiatu.

Dlatego i Sochaczew pamiętał o tym szczególnym wydarzeniu. Oddaliśmy hołd oraz uczciliśmy pamięć poległych i zamordowanych podczas zrywu.

O 16.30 m.in. władze samorządowe miasta – Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, Dariusz Dobrowolski, wiceburmistrz, Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej, i powiatu – Tadeusz Głuchowski, wicestarosta wraz z Maciejem Małeckim, posłem na Sejm RP w asyście służb mundurowych i rekonstruktorów – złożyły kwiaty w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu wojskowym w Trojanowie. Natomiast główna część uroczystości odbyła się na pl. Kościuszki. Był koncert Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, utwory patriotyczne wykonała Orkiestra Wojskowa z Siedlec. Nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych, oprawy jednostki wojskowej z Bielic. Był dźwięk syren, Mazurek Dąbrowskiego, wybrzmiała salwa honorowa i odczytano apel pamięci, na maszt zaś wciągnięto flagę Polski. Wystąpienia okolicznościowe wygłosili Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa oraz Maciej Małecki, poseł na Sejm RP.

Mieszkańcom rozdawano darmowe śpiewniki, zawierające pieśni i piosenki z Powstania Warszawskiego oraz okolicznościowe patriotyczne koszulki. Obejrzeć można było też na pl. Kościuszki krótką inscenizację historyczną z wymarszu sochaczewskiego oddziału AK „Skowronek” na ratunek walczącej Warszawie, w wykonaniu członków Muzealnej Grupy Rekonstrukcyjnej im. II /18 pp. W rekonstrukcji wzięła również młodzież – uczestnicy warsztatów historyczno-patriotycznych „Młodzi Żołnierze Armii Krajowej Majora Korwina”, organizowanych przez sochaczewskie muzeum.

Przedstawiciele władz samorządowych udali się także pod ścianę pamięci, znajdującą się przy kościele św. Wawrzyńca, aby złożyć kwiaty. Uroczystości zakończył występ Wokalnego Zespół Mundurowego „Patria” z Sochaczewskiego Centrum Kultury.

Sochaczew pamiętał i będzie pamiętać o walczących w Powstaniu Warszawskim. Te uroczystości to oddanie hołdu wszystkim bohaterom walczącym – poległym i zamordowanym nie tylko w obronie stolicy, ale całego naszego kraju – mówił Tadeusz Głuchowski, wicestarosta reprezentujący władze powiatu podczas wtorkowych obchodów. – Musimy pielęgnować pamięć o tych tragicznych dla nas Polaków wydarzeniach, oddawać hołd i cześć poległym, ale też przed nami ważna rola – przekazywać młodemu pokoleniu wiedzę o walczących w obronie Warszawy bohaterach, by pamięć o nich przetrwała na wieki – mówił wicestarosta.

.