Drogowy boom w mieście trwa

0
76

Do zakończenia prac na powiatowej ulicy Trojanowskiej zostało kilka tygodni. Trwa asfaltowanie pierwszego odcinka i wszystko na to wskazuje, że wykonawca dotrzyma ustalonego terminu. Z kolei ratusz kontynuuje program „Drogi zamiast błota”, oznacza główne ulice nowymi, chopinowskimi drogowskazami, nie zapomina też o chodnikach.

Postęp prac na największej tegorocznej miejsko–powiatowej inwestycji drogowej, czyli ulicy Trojanowskiej, widać z każdym dniem. Wszystkie sieci (m.in. wodociąg i kable energetyczne) zostały ułożone, zatem wykonawcy zostały już tylko roboty naziemne.

Położone są niemal wszystkie chodniki, łącznie z tym biegnącym od przejazdu kolejowego w kierunku ulicy Młynarskiej. Wykonywana jest podbudowa pod asfalt. Przez najbliższe dni ekipy skupią się na asfaltowaniu odcinka między sklepem PSS a ulicą Okrężną. Zależy nam na zapewnieniu utwardzonego dojazdu nie tylko mieszkańcom Trojanowskiej, ale i łączących się z nią ulic Muszkieterów, Łokietka i Zwycięstwa. Chcemy, by do swoich domów bez przeszkód dojechali także mieszkańcy Słowiańskiej i Jaracza – mówi dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Małgorzata Dębowska.

Kolejnym wyzwaniem dla budowlańców będzie przebudowa przejazdu kolejowego. Z pracami trzeba się będzie spieszyć, bo w sezonie turystycznym zabytkowy pociąg jeździ tą trasą regularnie – we wrześniu co sobotę i niedzielę, a na specjalne grupowe zamówienia także w tym tygodniu.

Prima obawiała się, że znacznie więcej czasu niż zakładali zajmie wykonanie przepustu pod drogą, ale wszystko poszło sprawnie. Mam nadzieję, że podobnie będzie z przejazdem kolejowym – dodaje Małgorzata Dębowska.

Ponieważ dzieci wróciły do szkoły, PKP nieco zmieniły rozkład jazdy pociągów, a Trojanowska nadal jest zamknięta dla ruchu, ZKM dokonał korekty rozkładu jazdy. Zakład poinformował, że od 4 września niewielkie zmiany w kursowaniu autobusów obejmą linie numer 2, 3, 6, 8 i 9. I tak np. w dni robocze „dwójka” z Energomontażu odjeżdża o 6.35 tj. o 8 minut wcześniej, „dziewiątka” jadąca z Chodakowa do szpitala o 4 minuty wcześniej, a „ósemka” zatrzymuje się na przystanku Trojanów Kapliczka. Aktualny rozkład jazdy można znaleźć na www.sochaczew.livebus.pl .

Prace na drogach trwają
W wakacje na zlecenie ratusza asfaltem utwardzono ulice Piaszczystą, Zaciszną, Połaniecką, Rybną, Sierpniową, Topolową i Powstańców Warszawy. Tylko te dwie ostatnie to 730 metrów asfaltu i wydatek około 180 tys. złotych. Zgodnie z zapowiedzią, destruktem utwardzana będzie ulica Przylasek, na odcinku od Trojanowskiej do końca ogrodzenia cmentarza komunalnego. Na ulicy Kilińskiego położono asfalt, ale trwają tam jeszcze prace wykończeniowe.

Na początku sierpnia, czyli miesiąc przed terminem, firma Hydro-Instal zakończyła budowę kanalizacji deszczowej i wykonała 800 metrów asfaltu w ulicach: Maczka, Kawalerzystów, Roweckiego i Andersa. Za 740 tysięcy wyprofilowała drogi, wykonała solidną podbudowę, wylała asfalt, jej ekipy wyregulowały studzienki i pobocza. Dodatkowo wykonany został drenaż ulicy Roweckiego i wpusty kanalizacji deszczowej. Prace na drogach nadal trwają. Kończą się w ulicach Małej i Gagarina, gdzie położono już kanalizację deszczową i wkrótce firma Hydro-Instal przystąpi do budowy jezdni. Na asfalt czeka też Graniczna (440 tys. zł) i Promienna, na którą w budżecie miasta odłożono 39 tys. zł.

Kilkaset metrów chodników
Tegoroczny plan budowy nowych i wymiany zniszczonych chodników jest już niemal zrealizowany. Po dwóch odcinkach chodnika w rejonie skrzyżowania ulic Płockiej, Łowickiej i Gawłowskiej, nowym ułożonym obok bloku Żeromskiego 37a, ekipy remontowe przeszły na Boryszew. Od kilku tygodni mieszkańcy mają nowy chodnik przy ul. Dywizjonu 303, biegnący od ulicy Łuszczewskich w kierunku dawnego klubu garnizonowego. Podobnie zakończyły się prace przy wymianie chodnika przy ul. 1 Maja. Zniszczony asfalt zastąpiła kostka brukowa dla pieszych i nowe zatoki postojowe dla samochodów. W sierpniu wymieniono jeszcze chodnik biegnący przed blokiem Zawadzkiego 5, z kolei przy ul. Farnej betonowe płyty zastąpiła kostka brukowa.

W ostatnich dniach sierpnia budowlańcy zabrali się także za wymianę płyt chodnika biegnącego wzdłuż bloków 1 Maja 9, 9a i 9b, aż do osiedlowego placu zabaw. To nie koniec, gdyż do wymiany będzie jeszcze chodnik przed blokiem 1 Maja 9.

Tablice informacyjne na finiszu
Jeszcze kilka dni potrwa montaż tablic informacyjnych, wykonanych kosztem 95,2 tys. zł na zlecenie urzędu miasta przez firmę Elkam. Stylizowane tablice z motywem klawiatury fortepianu zobaczymy na ul. Piłsudskiego, Gawłowskiej, Płockiej, Warszawskiej, Staszica oraz w al. 600-lecia. Część z nich mocowana jest na ozdobnych słupkach, nawiązujących do stylizowanych lamp oświetlenia ulicznego montowanych w rejonie historycznego centrum miasta. Już można je zobaczyć na całej ul. Warszawskiej i Staszica, na odcinku al. 600-lecia (między Pokoju a Warszawską) oraz na ul. Płockiej (między Warszawską a Gawłowską). Prace wykonuje ekipa drogowo-remontowa Zakładu Komunikacji Miejskiej.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl