Dzień Edukacji Narodowej w Iłowie

0
97

Wiwat szkoła i nauczyciele! Tymi słowami można podsumować uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który w tym roku uczczono 12 października. Jako miejsce spotkania, na które wójt gminy zaprosił pracowników lokalnej oświaty posłużyła aula im. Jana Pawła II w Iłowie.

Tegoroczne obchody Dnia Nauczyciela miały jednak nieco inny, niż zwykle wymiar. Odbywały się bowiem w roku, w którym wdrażana jest reforma oświaty. Ma ona nadal wielu przeciwników, którzy nie dawali zgody na proponowane zmiany. Krytycznie odnosiły się do nich zarówno środowiska nauczycielskie, jak i rodzice oraz uczniowie. Zmiany w oświacie stały się jednak faktem w dniu 1.09.2017 r. Od tego czasu upłynęło zaledwie 1,5 miesiąca, można już jednak odnieść się do tego, co się w tym okresie wydarzyło.

Był to niewątpliwie czas wytężonej pracy dyrektorów tutejszych szkół podstawowych, którzy w swoich placówkach musieli dokonać wielu przekształceń. W zupełnie nowej sytuacji znaleźli się natomiast nauczyciele gimnazjum w Iłowie, które z końcem sierpnia 2017 roku przestało istnieć jako samodzielna placówka. Mieli oni wiele obaw. Okazuje się jednak, że po wakacjach system oświaty gminnej działa bez żadnych zakłóceń. Cieszę się, że nikt nie stracił pracy. Ubolewam, że niektórzy musieli przejść do innej placówki. Na razie nie ma żadnych krytycznych uwag – powiedział wójt gminy, który na początku spotkania zabrał głos, jako jego gospodarz.

Następnie przyszedł czas na wręczenie nagród. Dzień Edukacji Narodowej jest, bowiem tradycyjnie okazją do nagrodzenia wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Nagrody wójta otrzymali: Ewa Ryfa (dyrektor SP w Iłowie), Bożena Józwik (b. wice dyrektor gimnazjum, obecnie wice dyrektor SP w Iłowie), Aneta Jagielska (nauczyciel j. angielskiego w SP w Iłowie). W dalszej kolejności swoich podwładnych wyróżnili dyrektorzy szkół, którzy nagrodami docenili ich za sumiennie wykonywaną pracę w roku 2016/2017.

Podczas uroczystości nie zabrakło także wielu życzeń i gratulacji. Życzę, żebyście przez cały rok mogli spokojnie pracować (w obliczu reformy – przyp. red) życzę, aby ta praca była dla Was przyjemnością i żebyście mieli dobre uposażenia – takie m.in. życzenia do uczestników uroczystości skierował wójt gminy. Z kolei dyrektorzy życzyli pracownikom m.in. sukcesów i pomyślnego rozwoju zawodowego.

Spotkanie uświetnił występ lokalnego zespołu „Teraz My”, który tym razem pokazał widowni rokowy pazur. Hitem okazał się utwór „Boskie Buenos” wykonywane w oryginale przez zespól Maanam, znany wszystkim jako ikona sceny muzycznej swoich czasów. Wersja zaproponowana przez wokalistki z GOKu wybrzmiała jednak bardzo nowocześnie, a ułożona do niej choreografia podniosła jeszcze wartość wykonania. Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.