Giełda szkół – gdzie uczyć się dalej?

0
122

Młodzież, która kończy właśnie gimnazjum stoi przed trudnym wyborem nowej szkoły. Okazuje się, że problemem jest nie tylko gdzie dalej się uczyć, ale przede wszystkim sama sytuacja, która karze młodym ludziom kontynuować naukę poza miejscem zamieszkania. Odsuwali tę myśl najdłużej jak się dało. Trzecia klasa nie pozostawia jednak złudzeń. Trzeba będzie opuścić przyjazny Iłów i udać się dalej … . Niektórzy (większość) będzie dojeżdżać. Dla tych, którzy wybiorą odleglejsze placówki zmiana szkoły będzie się to wiązać z opuszczeniem domu rodzinnego.

16 marca w godzinach 9.00-13.00 w Gimnazjum w Iłowie odbywała się giełda szkół. Organizatorami akcji i jednocześnie jej adresatami byli uczniowie klas trzecich. Na potrzeby giełdy trzecioklasiści przygotowali aulę, w której porozstawiano stoliki tworzące stoiska poszczególnych szkół, a także banery i monitory, na których wyświetlano prezentacje multimedialne z ofertą poszczególnych placówek ponadgimnazjalnych.

Podczas giełdy prezentowało się 12 szkół średnich, które odpowiedziały na zaproszenie organizatora. Były to placówki zlokalizowane głównie w Płocku, Sochaczewie i Wyszogrodzie, w tym min: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych w Płocku, Zespól Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 w Sochaczewie i inne.

Podkreślić trzeba, że przedstawiona oferta edukacyjna była w wielu przypadkach na tyle atrakcyjna, że mogła zainteresować niejednego gimnazjalistę. Współczesne szkoły oferują bowiem nie tylko ciekawe klasy, które mogą odpowiadać zainteresowaniom wielu uczniów, ale także kształcenie w  rozlicznych zawodach, pośród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Szeroka oferta kształcenia zawodowego pozwala wysnuć wniosek, że być może w Polsce powoli wraca zainteresowanie szkolnictwem zawodowym (branżowym), które zamierało w ostatnich czasach.

Podsumowując wydarzenie, można stwierdzić, że w okolicy istnieje wiele placówek ponadgimnazjalnych, w których nasza młodzież może otrzymać rzetelne wykształcenie ogólnokształcące lub zdobyć dobry zawód, a giełda szkół to doskonały pomysł, który pozwoli wielu nie zdecydowanym jeszcze uczniom na podjęcie decyzji co do wyboru szkoły.

Gmina Iłów

.