W gminie Rybno zlikwidowano nielegalną „fabrykę” papierosów

0
353

Małopolscy policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie i policjantami z Sochaczewa zatrzymali 38-letniego mężczyznę oraz zabezpieczyli 1,5 tony gotowej krajanki tytoniowej bez akcyzy a także ponad 3100 paczek papierosów z podrobionym znakiem towarowym.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Krakowie od początku 2017 r. prowadzą postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie dotyczące  grupy przestępczej zajmującej się produkcją na masową skalę  i dystrybucją  nielegalnych wyrobów tytoniowych. Jak ustalono, ,„lewe” papierosy trafiały na place i targowiska całej Polski. Do tej pory w śledztwie zostało zatrzymanych i usłyszało zarzuty już kilkanaście osób. Wśród podejrzanych są głównie hurtownicy, którzy wyprodukowany towar odsprzedawali dalej, ale policjanci cały czas dążyli to namierzenia i zlikwidowania linii produkcyjnych nielegalnych papierosów. Niedawno, intensywne działania operacyjne doprowadziły do ustalenia miejsca, w którym przestępcy produkowali papierosy. Była to jedna z małych miejscowości w województwie mazowieckim.

6 września, małopolscy policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie, policjantami z Sochaczewa oraz funkcjonariuszami Urzędu Celno–Skarbowego z Olsztyna wkroczyli na teren nieogrodzonej posesji w gminie Rybno w województwie mazowieckim, gdzie  znajdowała się duża hala magazynowa. Akcja została przeprowadzona, gdy na posesję wjechał samochód wyładowany workami z krajanką tytoniową. 38-letni kierowca pojazdu został zatrzymany. Na posesji policjanci ujawnili również  zaparkowane kolejne auto wypełnione krajanką. Policjanci przeszukali  oba pojazdy: w jednym znaleźli 135 kg krajanki tytoniowej, natomiast w drugim 870 kg tejże. Wszystko wskazuje na to, że były to półprodukty do produkowanych tutaj papierosów. W pomieszczeniach zabezpieczono kolejnych 400 kilogramów krajanki tytoniowej, (w sumie podczas działań zabezpieczono 1,5 tony gotowej krajanki) oraz 60 tys. sztuk gotowych papierosów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi (papierosy miały oznaczenia znanych zagranicznych marek). W hali magazynowej znajdowała się w pełni profesjonalna linia do produkcji papierosów, na którą składało się kilkanaście maszyn. Był tam m.in. transporter taśmowy do liści tytoniu, krajarka do tytoniu, suszarka powietrzna, rozładowywacz kaset papierosów, pakowaczka paczek, celofoniarka paczek, maszyna – łącznik do pakowania pakietów papierosów, odciąg pyłu tytoniowego wraz z workami filtrowymi, segregator krajanki, osłona maszyny typu marker, generator pary do suszarki itp. Zabezpieczono również ogromne ilości półfabrykatów do produkcji  w postaci beczek, kanistrów i wiader wypełnionych  klejem, folii do pakowania, filtrów itp. 38-latek usłyszał zarzut nabycia wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego (art. 65 par.1 KKS). Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. Wobec mężczyzny zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

Trwa ustalanie pozostałych osób m.in. dostarczających krajankę do „fabryki” czy pracujących przy produkcji nielegalnych papierosów.

KWP w Krakowie