Godzina „W” w Sochaczewie

0
96

Godzina W Sochaczew SCK

W poniedziałek, 1 sierpnia rozpoczną się wydarzenia związane z obchodami uroczystości 72. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego – Godzina „W”. Na plac Kościuszki w Sochaczewie zapraszamy już od godziny 15.30. Szczegóły na załączonym plakacie.

Sochaczewskie Centrum Kultury

Na pomoc krwawiącej stolicy…

1 sierpnia nie tylko stolica uczci pamięć uczestników powstania warszawskiego. Uroczystości odbędą się w wielu miejscach w kraju, także w Sochaczewie, gdyż nasi mieszkańcy mieli swój udział w tym zrywie przeciw niemieckiej okupacji i trwającemu od pięciu lat terrorowi.

Zapraszamy na obchody 72 rocznicy wymarszu batalionu sochaczewskiego, ku chwale żołnierzy Obwodu AK „Skowronek” , którzy w sierpniu 1944 r., wyruszyli do walki w powstaniu warszawskim. Odbędą się one w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz na pl. Kościuszki.

 

W programie:

15.30 – wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Sochaczewskiej Orkiestry Dętej – plac Kościuszki

15.30 – „Batalion sochaczewski w powstaniu warszawskim 1944 r.” – wykład historyczny J. Wojewody – Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

16.30 – złożenie kwiatów na kwaterze żołnierzy Armii Krajowej przez delegacje władz powiatu i miasta – cmentarz żołnierzy Wojska Polskiego, Trojanów

16.50 – wprowadzenie kompanii honorowej i pocztów sztandarowych – plac Kościuszki

17.00 – syrena, podniesienie flagi państwowej i hymn państwowy

– rekonstrukcja wymarszu AK „Skowronek” (wjazd wozu z bronią, rozdawanie broni, formowanie oddziału w kolumnie, wymarsz oddziału w wykonaniu Muzealnej Grupy Historycznej im. II/18 pp.)

– wystąpienie okolicznościowe burmistrza Piotra Osieckiego

– apel pamięci

– wymarsz kompanii honorowej i wyprowadzenie sztandarów

– koncert Wokalnego Zespołu Mundurowego

UM Sochaczew

 

 

72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W dniu 1 sierpnia br. o godz. 17.00, w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zawyją syreny alarmowe w celu oddania hołdu i uczczenia pamięci bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego. Syreny alarmowe powinny być uruchomione na okres 1 minuty i emitować dźwięk ciągły. Dźwięk syren emitowany w rocznicę godziny „W” oraz zatrzymujący się w geście hołdu ludzie na ulicach polskich miast i wsi wpisują się na stałe w symbolikę obchodów rocznicowych Powstania Warszawskiego na terenie całego kraju.

Gmina Rybno