„JAK GORĄCA CZEKOLADA….. TO TYLKO W SANNIKACH PRZY MUZYCE FRYDERYKA CHOPINA”

0
44

Uczniowie klasy IV, V i VI dzień 20 października spędzili w niebanalny sposób. Mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, co łączy Fr. Chopina z czekoladą i … z Sannikami.

Korzystając z zaproszenia Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fr. Chopina w Sannikach, wzięli udział w ciekawym wydarzeniu kulturalnym – w spotkaniu autorskim z Tomaszem Mędrzakiem, aktorem, odtwórcą roli Stasia Tarkowskiego w pierwszej ekranizacji powieści H. Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”. Artysta w interesujący, dowcipny sposób opowiedział o swojej przygodzie z filmem i o początkach swojego aktorstwa.

Spotkanie warsztatowe z artystą odbyło się na terenie dawnej, letniej rezydencji rodziny Pruszaków, której historię przedstawiła uczniom pani przewodnik po spotkaniu z aktorem. Z prawdziwą pasją i zapałem opowiadała burzliwe dzieje pałacu i jego mieszkańców. Uczniowie, spacerując po pałacowych pomieszczeniach, oglądali oryginalne polichromie, malowidła ścienne, obrazy, meble i przedmioty codziennego użytku. Stąpali po drewnianych, zabytkowych schodach, a nawet zobaczyli podziemny korytarz, który odkryto niedawno przez przypadek podczas prac rewaloryzacyjnych. Mogli także podziwiać z bliska prawdziwe dzieła sztuki, świadczące o zamożności i artystycznych zamiłowaniach dawnych właścicieli pałacu.

Szczególnie interesujące okazały się jednak te opowieści, które dotyczyły młodzieńczych przyjaźni Fryderyka Chopina, jego związków z rodziną Pruszaków i pobytu artysty w pałacu w 1828 r. Nic więc dziwnego, że wszyscy uczniowie, ze szczególnym zaciekawieniem patrzyli na wyjątkowy eksponat – pamiątkowy fortepian z 1820 r., na którym, według rodzinnej tradycji, grał sam Fryderyk Chopin.

Ciekawym urozmaiceniem pobytu w pałacowych wnętrzach okazały się plastyczne warsztaty, którym nieodłącznie towarzyszyły Chopinowskie preludia i mazurki. Podczas zajęć uczniowie mogli nie tylko zrealizować się artystycznie, ale jednocześnie słuchać ciekawych i mało znanych opowieści o młodości Fryderyka, jego fascynacji folklorem Sannik, a także o  kulinarnych upodobaniach artysty i jego miłości do… czekolady.

Zajęcia plastyczne zwieńczone zostały właśnie takim gorącym napojem. W pałacowej scenerii smak i aromat gorącej czekolady podanej w śnieżnobiałych filiżankach wywarł na uczniach niesamowite wrażenie, które, zapewne, na długo pozostanie w ich pamięci. Parafrazując refren pewnej starej piosenki, śmiało można powiedzieć:
„Jak gorąca czekolada, to tylko w Sannikach przy muzyce Fryderyka Chopina”.

Szkoła Podstawowa w Mokasie

.