Gospodarska wizyta Kolei Mazowieckich

0
30

W siedzibie Zespołu Szkół w Teresinie gościł z roboczą wizytą Czesław Sulima, członek Zarządu Kolei Mazowieckich, dyrektor eksploatacyjny. W kwietniu 2016 roku przedstawiciele spółki podpisali ze szkołą w Teresinie porozumienie o współpracy na rzecz kształcenia młodzieży w zawodach kolejowych. Obecnie porozumienie jest już w pełni realizowane, a przedstawiciele Kolei Mazowieckich bardzo interesują się klasą w Teresinie, aktywnie wspierając w kształceniu jej uczniów, którzy w niedalekiej przyszłości mają priorytetowe szanse na znalezienie atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy w sektorze kolejowym.

Przedstawiciele zarządu kolei mazowieckich uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą klasy pierwszej technikum kolejowego. Czesław Sulima odpowiadał na pytania zadawane przez zainteresowanych uczniów. Wręczył atrakcyjne upominki przyszłym pracownikom, życząc im wielu sukcesów w nauce.

Przypomnijmy, że teresiński Zespół Szkół jako pierwszy w powiecie sochaczewskim zaproponował młodzieży naukę w technikum kolejowym. Technik elektroenergetyk transportu szynowego – bo w takim zawodzie uczniowie mogą się tu kształcić – organizuje prace przy przeglądach i naprawach taboru kolejowego, maszyn i urządzeń na nim zainstalowanych oraz urządzeń zasilania trakcji elektrycznej (sieci i podstacji trakcyjnych) w celu zapewnienia bezawaryjnej pracy tych urządzeń oraz bezpieczeństwa ruchu pociągów. Technik elektroenergetyk transportu szynowego może pracować w zakładach taboru kolejowego, w zakładach naprawczych taboru kolejowego, zajezdniach tramwajowych, trolejbusowych i metra, przedsiębiorstwach produkujących tabor szynowy oraz w placówkach związanych z elektroenergetyką i taborem szynowym. Może także być zatrudniony jako maszynista elektrycznych pojazdów trakcyjnych po spełnieniu dodatkowych warunków kwalifikacyjnych i zdrowotnych, a także jako dyspozytor pracy drużyn trakcyjnych oraz brygad utrzymania sieci i podstacji trakcyjnych.

Zespół Szkół w Teresinie to także jedyna w powiecie sochaczewskim i jedna z niewielu szkół w województwie ściśle współpracująca z Kolejami Mazowieckimi, które bardzo opiekują się tu kolejową klasą.

ZST

.