Historia ukryta pod ziemią

0
210

Podczas robót budowlanych prowadzonych przy ul. Staszica, na działce gdzie powstaje nowa kamienica spółdzielni „Społem”, natrafiono na relikt przeszłości. Z ziemi wyłoniła się prawdopodobnie jedna z najstarszych studni w naszym mieście, której pochodzenie szacuje się na XV-XVI wiek.

Studnia została odnaleziona na granicy działek, w wykopie pod fundamenty na których będzie stał nowy budynek PSS. Zasypany szyb udało się odkopać na głębokości około czterech metrów. Dalsza eksploracja, ze względów bezpieczeństwa, była niemożliwa. Zabezpieczeniem znaleziska zajął się archeolog z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Mariusz Samborski.
– Na początku widoczny był zarys ceramicznego garnka. Gdy zacząłem kopać dalej, spod ziemi wyłoniła się drewniana studnia o konstrukcji zrębowej. Na podstawie znalezisk oceniam jej pochodzenie na XV-XVI wiek, lecz równie dobrze mogła zostać zbudowana jeszcze wcześniej. Analogiczną studnię, pochodzącą z XIV wieku, widziałem podczas prac archeologicznych, które prowadziłem w Bydgoszczy. Odnaleziona studnia była najprawdopodobniej jednym z elementów tak zwanego systemu wodociągowego funkcjonującego setki lat temu na terenie najstarszej części naszego miasta – tłumaczy Mariusz Samborski.

Pod ziemią odnaleziono materiały ceramiczne (dwa w całości zachowane naczynia), które można datować na XV-XVI wiek. Poza tym w studni znajdowały się także fragmenty innych materiałów ceramicznych oraz duża ilość kości zwierzęcych (świńskich). Do zbiorów Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą trafiły dwa wspomniane naczynia oraz fragmenty drewnianej konstrukcji studni.
– Odkrycie archeologiczne nie opóźniło w żaden sposób prac – mówi prezes sochaczewskiego PSS Społem, Józef Chocian. Teren, na którym stawiamy nowy budynek, jest trochę niewdzięczny. Ze względu na bagienne, torfowe podłoże, budynek nie mógł zostać posadowiony na zwykłych ławach fundamentowych, ale na kolumnach o szerokości ponad metra. Tylko na budowę samych fundamentów użyto 13 ton stali i 146 metrów sześciennych betonu – dodaje prezes Chocian.

Uzupełnienie zabudowy ulicy Staszica powinno zostać ukończone w pierwszej połowie przyszłego roku. Trzykondygnacyjny budynek swoją fasadą będzie nawiązywał do stojącej obok kamienicy, wybudowanej jeszcze przed I wojną światową. Zostanie zwieńczony skośnym dachem z facjatką, wewnątrz której znajdzie się relief wykonany z piaskowca. Na parterze lokale zostaną przeznaczone pod działalność handlową. Powierzchnia pierwszego i drugiego piętra zostanie zaadaptowana na małe mieszkania, od 30 do ponad 40 mkw. Będzie ich w sumie osiem, po cztery na jednej kondygnacji.

.