W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

0
39

1 marca br., już po raz siódmy, obchodzimy w całym kraju Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – święto państwowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu z 4 lutego 2011 r. „w hołdzie »Żołnierzom Wyklętym« – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

W tym szczególnym dniu, z którym związana jest również 66. rocznica egzekucji w ubeckiej katowni na warszawskim Mokotowie siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN), członkowie Stowarzyszenia „Nasz Zamek” złożyli wieniec i zapalili znicze pod pomnikiem w Witkowicach (gm. Młodzieszyn), wystawionym ku czci zamordowanego wówczas prezesa WiN-u, ppłk. Łukasza Cieplińskiego pseud. „Pług”, a jednocześnie jednego z bohaterów bitwy nad Bzurą, który we wrześniu 1939 r. przy przeprawie przez Bzurę w tej miejscowości, służąc jako podporucznik i dowódca kompanii przeciwpancernej II batalionu 62 pułku piechoty, z obsługiwanego osobiście działka przeciwpancernego zniszczył 8 niemieckich czołgów.

Działania, mające na celu lokalne rozpropagowanie zasług i życiorysu Łukasza Cieplińskiego oraz trwałe upamiętnienie związanego z nim epizodu bitwy nad Bzurą, zostały zainicjowane przez Stowarzyszenie „Nasz Zamek”, a zainspirowane przez Panią Jolantę Zalewską, która zainteresowała się tragicznymi losami prezesa WiN-u oraz jego związkami z ziemią sochaczewską po lekturze publikacji Nie mogłem inaczej żyć… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci autorstwa Elżbiety Jakimek-Zapart, historyk krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Współpraca, jaką ze Stowarzyszeniem podjęły wówczas Urząd Gminy w Młodzieszynie oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, zaowocowała odsłonięciem 12 września 2009 r. wspomnianego pomnika w Witkowicach, ufundowanego przez Społeczeństwo gminy Młodzieszyn.

Kontynuując nasze zabiegi nad upamiętnieniem żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, dla których wojna nie zakończyła się w 1945 r., a ich heroizm i bohaterstwo przez wiele lat zakłamywano, w tym roku we współpracy ze Stowarzyszeniem „Nad Bzurą”, prowadzącym unikalny portal internetowy „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, pragniemy jeszcze raz przypomnieć postać Łukasza Cieplińskiego, a ponadto przygotowaliśmy multimedialne i interaktywne biogramy kolejnych Żołnierzy Wyklętych, którzy swą walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny rozpoczynali we wrześniu 1939 r. nad Bzurą. Mamy nadzieję, że godne uwagi życiorysy Bohaterów trafią do szerokiego grona odbiorców, w tym przede wszystkim do młodego pokolenia.

Serdecznie zapraszamy do lektury poniższych biogramów (już wkrótce kolejne!):

CIEPLIŃSKI Łukasz

KASZNICA Stanisław

KRZYŻANOWSKI Aleksander

NEYMAN Lech

PAŁYS Feliks

PRZYBYLAK Stanisław

TABORTOWSKI Jan

 

Cześć ich pamięci!

 

Zobacz więcej:

Na szlaku bojowym Łukasza Cieplińskiego

Łukasz Ciepliński i Bzura 2009-zapraszamy

Łukasz Ciepliński i Bzura 2009-podsumowanie

W 59. rocznicę śmierci Łukasza Cieplińskiego

  1. rocznica śmierci ppłk Łukasza Cieplińskiego

Obchody 60. rocznicy śmierci ppłk Łukasza Cieplińskiego – podsumowanie

Łukasz Ciepliński i inni Żołnierze Wyklęci

 

Stowarzyszenie „Nasz Zamek”