Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

0
33

15 listopada na terenie SP w Iłowie realizowana była kampania Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny. Udział wzięli: za-ca dyrektora WORD w Płocku Agnieszka Bednarska, wójt gminy Iłów Roman Kujawa, Joanna Ryzińska i Marek Lemanowicz – WORD w Płocku, sierż. szt. Izabela Pajek oraz st. asp. Paweł Rynkiewicz – KPP w Sochaczewie, mł. kpt. Marek Socha i mł. asp. Patryk Boguś – KPPSP w Sochaczewie, Mateusz Rokicki i Tomasz Jagodziński – Urząd Marszałkowski w Warszawie.

Zgromadzonych powitał Mateusz Rokicki, który przedstawił plan całego spotkania. Zostało one podzielone na 3 panele, w których uczniowie mieli okazję: obejrzeć film edukacyjny, pokonać tor rowerowy, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Prezentowany film nosił tytuł …tak, chcę być bezpieczny. Materiał składał się z 5 części: I – Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, II – Obcy, III- Zagrożenia ze strony zwierząt, IV – Materiały wybuchowe, V – Dopalacze, narkotyki. Po obejrzeniu filmu głos zabrała sierż. szt. Izabela Pajek, która podsumowała obejrzany materiał oraz odpowiadała na pytania uczniów.

Panel dot. pierwszej pomocy prowadzony przez strażaków z KP PSP w Sochaczewie skupił uwagę uczniów na zasadach jej udzielania demonstrowanych na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo – oddechowej. W tej części omówiony został każdy element i ruch, który może uratować ludzkie życie.

W ostatnim panelu uczniowie pokonywali tor rowerowy pod okiem pracowników z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku. Wielu z nich przekonało się,  że trzeba być naprawdę sprawnym, aby w 100% poprawnie taki tor pokonać. Bez większych problemów udało się to nielicznym.

Tym sposobem zwykłe lekcje w szkole zamieniły się w zajęcia teoretyczno-praktyczne. Dodatkową atrakcją był symulator motocyklowy, w którym chętni mogli spróbować swych sił i przekonać się o własnych predyspozycjach do prowadzenia tego typu pojazdu. W ramach programu wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w zestawy odblaskowe.