LutoSłowianie w Sochaczewie

0
33

80354

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w Sochaczewskim Centrum Kultury odbędzie się długo oczekiwany koncert orkiestry Marii Pomianowskiej „LutoSłowianie”.

Maria Pomianowska to polska instrumentalistka, wokalistka i pedagog, doktor sztuk muzycznych, kompozytorka, grająca między innymi na sarangi, suce biłgorajskiej i wiolonczeli. W SCK wystąpią z programem  „Kolędy polskie na 5 kontynentach”, prezentując znane i zapomniane polskie pieśni bożonarodzeniowe grane na instrumentarium etnicznym pochodzącym z wielu zakątków świata. Podczas koncertu LutoSłowian usłyszymy także popularne polskie kolędy w połączeniu z egzotycznymi melodiami z Azji, Afryki i obu Ameryk. Słowo i zaginiony dźwięk ożywione zostaną tu za sprawą zrekonstruowanych instrumentów, opowieści i melodii nieśpiewanych czasem setki lat.

Idea projektu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnego słuchacza. Jest adresowana do szerokiego odbiorcy słuchającego obok klasyki także innych gatunków muzyki. W zespole występują wybitni artyści reprezentujący scenę klasyczną, folk, jazz oraz world music. Artyści wykorzystują m.in. XVI-wieczne instrumenty smyczkowe pochodzące z wykopalisk archeologicznych z Płocka, tzw. fidele płockie oraz znane z przekazów ikonograficznych z końca XIX wieku, tzw. suki biłgorajskie. Instrumenty trzyma się podczas gry w pozycji kolanowej, skracając struny przez boczny dotyk paznokciem. Ta technika wykonawcza zanikła u końca XIX w. Współczesne jej odtworzenie stało się możliwe właśnie dzięki założycielce zespołu –  Marii Pomianowskiej.

Koncert „„Kolędy polskie na 5 kontynentach” będziemy mogli usłyszeć w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, o godz. 17.00 w SCK przy ul. 15 Sierpnia 83.

Serdecznie zapraszamy!