Maksy Mila zdominowana przez obcokrajowców

0
108

Wielkie sportowe emocje towarzyszyły piątej już edycji Maksy Mili czyli Międzynarodowego Biegu Ulicznego rozgrywanego dla uczczenia pamięci św. Maksymiliana Kolbe. W słoneczną sobotę 17 czerwca na dystansie 10 mil franciszkańskich rywalizowało stu zawodników i zawodniczek niemal z całego kraju, jak również z zagranicy. I to właśnie goście spoza Polski byli najlepsi na trasie wiodącej z Niepokalanowa, przez Elżbietów, Szymanów, Teresin Gaj, z metą na stadionie teresińskiego GOSiR. Zwyciężył Kibire Moses Kipruto, któremu pokonanie maksymilianowskiego dystansu zajęło 0:53.49. Kolejne miejsca na podium zajęli jego rodacy, zaś na miejscu piątym i szóstym przybiegli reprezentanci Ukrainy. Wśród kobiet najszybsza była Valentyna Kiliarska (Ukraina) uzyskując czas 1:00.37.
Długość trasy 16 km 670 m nawiązuje do numeru, jaki św. Maksymilian miał w obozie koncentracyjnym w Kl Auschwitz tj. 16670.

Organizatorzy Maksy Mili nagrodzili pierwszą szóstkę w każdej z kategorii. Najlepszym gratyfikacje finansowe oraz nagrody rzeczowe wręczali Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, o. Grzegorz Szymanik, gwardian Niepokalanowa, Krzysztof Walencik, dyrektor GOSiR oraz Marek Jaworski, zastępca wójta. Specjalne nagrody otrzymali też najlepsi podczas tej edycji biegu uczestnicy – mieszkańcy gminy Teresin. Byli nimi Michał Pawłowski oraz Maria Rosa. Warto podkreślić, że w tegorocznej Maksy Mili wystartowało aż 26 reprezentantów gminy Teresin.

Imprezie towarzyszyła również rywalizacja dzieci i młodzieży w ramach mini Maksy Mili, zaś na stadionie przez cały czas odbywały się koncerty muzyczne i liczne konkursy z nagrodami. Pyszną grochówką częstowali wszystkich przybyłych strażacy z Niepokalanowa. Przypomnijmy, gospodarzami biegu Maksy Mila są gminy należące do Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana. Organizatorem pierwszej edycji biegu w 2013 roku była gmina Teresin, w 2014 roku Zduńska Wola, w 2015 roku Pabianice, w 2016 Oświęcim.

Do pobrania: [Wyniki w klasyfikacji generalnej],
[Wyniki w klasyfikacji młodzieżowej]

Marcin Odolczyk 

.