Mateusz Damięcki 16 października wystąpi w Sannikach

0
39

W jesienną już niedzielę, 16 października o godzinie 14.00 w sali koncertowej sannickiego pałacu odbędzie się kolejny koncert chopinowski. Tym razem przy fortepianie zasiądzie Anna Maria Stańczyk, a towarzyszyć jej będzie Mateusz Damięcki.

Pianistka zagra między innymi walce, balladę i poloneza Fryderyka Chopina. Anna Maria Stańczyk studiowała w Warszawie pod kierunkiem takich profesorów, jak Maria Zubelewicz-Bojar, Maria Poniatowska, Jan Ekier, Bronisława Kawalla oraz w Londynie u Louisa Kentnera, z którym później koncertowała, grając na dwa fortepiany. W Wielkiej Brytanii stworzyła „Wędrującą Szkołę Pianistyczną”, którą prowadziła przez wiele lat. Była współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Archway Trust, organizacji pomagającej młodym pianistom.

anna-maria-staaczyk

Artystka jest członkiem-założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne – Muzyka w Kwiatach” w Powsinie. Anna Maria Stańczyk prowadzi kursy mistrzowskie oraz zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Mateusz Damięcki, który wystąpi z pianistką, zaprezentuje poezję takich twórców, jak: Czesław Miłosz, Aleksander Puszkin (tłum. Julian Tuwim i Adam Ważyk), Aleksander Watt, Stanisław Barańczak, Cyprian K. Norwid, Edward Stachura, Roman Brandstaetter. Mateusz Damięcki jest absolwentem Akademii Teatralnej, którą ukończył w 2004 roku, podążając ścieżką rodzinnej tradycji.

mateusz-damiecki-2

Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, w 1991 roku, w serialu „WOW“ Jerzego Łukaszewicza oraz w serialowej kontynuacji przygód inżyniera Karwowskiego „40-latek. 20 lat później” Jerzego Gruzy. Jest aktorem filmowym i teatralnym. Wystąpił w wielu znanych i lubianych serialach telewizyjnych.

Mateusz Damięcki wziął również udział w programach edukacyjnych: „Ocalony świat” (2014) i „Mapa ginącego świata” (2016).

Po koncercie zaprosimy na piętro pałacu, gdzie otwarta zostanie nowa wystawa malarstwa. Tym razem nosi ona tytuł „Z pejzaży Mazowsza”, a autorka prac jest Barbara Perlikowska.

Malarka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łazienkach Królewskich w Warszawie, od 2001 roku członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 2002 roku – Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. W swym artystycznym dorobku ma wiele wystaw indywidualnych, brała udział w wystawach zbiorowych, plenerach i ich organizacji.

barbara-perlikowska-w-zaueku-z-cyklu-gostyniaskie-nokturny-wym-70-x-100-cm-pastel

Do innych swoich osiągnięć artystycznych malarka zalicza między innymi: autorski projekt dekoracji papieskiego ołtarza (również realizację) z okazji wizyty Jana Pawła II w Płocku (1991 r.), projekt metaloplastycznej dekoracji tabernakulum, która znajduje się w ołtarzu głównym Kościoła Św. Marcina w Gostyninie oraz namalowanie obrazu patrona parafii, znajdującego się w ołtarzu bocznym. Ważne miejsce w jej życiu zajmowała w latach 1998 – 2007 coroczna, społeczna działalność w „Galerii Wakacyjnej” w Szkole w Lucieniu. Była głównym organizatorem tego niekonwencjonalnego przedsięwzięcia, powstałego we współpracy z dyrekcją szkoły i Urzędem Gminy Gostynin.

Wystawę można oglądać od 16 października do 16 listopada 2016 roku.

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach