Miasto gotowe na zimę

0
141

Tej zimy o odśnieżanie 116 km miejskich ulic zadba firma PRIMA z Karwowa. Kilka dni temu wygrała przetarg na świadczenie tej usługi do kwietnia 2018 roku.

Miejskie drogi podzielone są na trzy standardy utrzymania. W najwyższym II standardzie utrzymywane ma być piętnaście głównych ulic o długości 11,6 km,  to jest: 1 Maja, 15 Sierpnia, Licealna, Łowicka, Łuszczewskich, Olimpijska, Płocka, Pokoju, Reymonta, R. Kaczorowskiego, Toruńska, Traugutta, Wąska, Warszawska i Żeromskiego. Na ich oczyszczenie z luźnego śniegu i błota pośniegowego Prima ma od 4 do 6 godzin od ustania opadów.  W III standardzie utrzymywane będą 184 ulice o długości 69 km, a w IV 100 ulic o łącznej długości 35,2 km.

Zgodnie z umową zawartą z ratuszem, gdy tylko występują opady śniegu, ekipa wykonawcy jest zobowiązana pełnić całodobowy dyżur oraz posiadać w pełnej gotowości sprzęt specjalistyczny i pomocniczy. Gdy mocno sypnie na ulice miasta skierowane zostaną dwie pługopiaskarki, dwie solarki z pługiem, cztery ciągniki lub koparko-ładowarki wyposażone w pług, jedna koparko-ładowarka, wywrotka i wytwornica solanki. Prima dostała zgodę na podpisanie umów z prywatnymi właścicielami pługów i koparko-ładowarek, ale z ich usług skorzysta tylko wtedy, gdy wystąpią wyjątkowo silne opady.

Oprócz Primy za odśnieżanie wybranych fragmentów miasta odpowiadał będzie Zakład Komunikacji Miejskiej, któremu przypisano najważniejsze parkingi, drogi dojazdowe do kotłowni oraz przystanki autobusowe, a także Zakład Gospodarki Komunalnej oczyszczający ze śniegu chodniki w pasach drogowych i parkach.

Przypomnijmy, że na terenie miasta znajdują się drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i miejskie, dlatego uwagi dotyczące zimowego utrzymania należy zgłaszać do odpowiedniego zarządcy. W przypadku miasta, w dni wolne od pracy i po zamknięciu UM, należy dzwonić pod całodobowy telefon interwencyjny działający w ratuszu 862-36-82.

Drogę krajową na terenie miasta, którą zarządza GDDKiA, mamy tylko jedną, jest nią obwodnica. Z kolei drogi wojewódzkie to ul. Wyszogrodzka, Chodakowska, Chopina, al. 600-lecia, ul. Piłsudskiego, Żyrardowska, 15 Sierpnia (na odcinku od obwodnicy do granic miasta w dzielnicy Malesin). Centrala MZDW w Grodzisku Mazowieckim, tel. 22 755-59-46 czynna w dni robocze od godziny 7.00 do 15.00.

Drogi powiatowe na terenie miasta mają ponad 19 km długości. To ul. Towarowa, Okrzei, Sienkiewicza, Botaniczna, Boryszewska, Inżynierska, Ziemowita, Staszica, Trojanowska, Młynarska, Łąkowa, Mostowa, Brukowa, Gawłowska, Księcia Janusza, Głowackiego i Lubiejewska (do obwodnicy). Dyżurny ruchu w Powiatowym Zarządzie Dróg w Sochaczewie – tel. 46 862-25-68. Numer jest czynny w dni powszednie od 7.00 do 15.00. Całodobowe dyżury pod tym numerem telefonu pełnione będą w sytuacji wystąpienia szczególnie trudnych warunków na drogach.