Miliony od rządu dla miasta na geotermię

0
118

Umowa na dofinansowanie geotermalnego odwiertu badawczego w Sochaczewie podpisana! Dzięki decyzji rządu premier Beaty Szydło nasze miasto otrzyma 10 mln 980 tys. zł – co pokryje 100% kosztów wiercenia.

Sochaczew jest jedną z czterech pierwszych miejscowości w Polsce, które pozyskały środki z rządowego programu na geotermię. Razem z nami po środki sięgnęły – Sieradz, Lądek Zdrój oraz gmina Szaflary. Na podpis czeka Koło. W sumie rząd – a dokładnie rządowa agenda jaką jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyda na odwierty ponad 100 mln złotych. Jak zapowiadał podczas wtorkowego (26.09) spotkania w ministerstwie środowiska szef tego resortu prof. dr hab. Jan Szyszko to dopiero początek – rząd chce bowiem strategicznie stawiać na geotermię.

Polska jest fenomenem jeśli chodzi o zasoby geotermalne. Siedzimy na wielkim piecu, trzeba z tego skorzystać – mówił minister podczas spotkania z dziennikarzami. Podpisanie umów na odwierty geotermalne wzbudziło bardzo duże zainteresowanie mediów. Pojawiły się kamery wszystkich największych polskich stacji telewizyjnych.

Sochaczew reprezentowali poseł na sejm RP, sekretarz stanu w kancelarii prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki oraz burmistrz Piotr Osiecki. Umowę z prezesem NFOŚiGW Kazimierzem Kujdą podpisał burmistrz, ale poseł miał równie wielkie powody do zadowolenia.

Zabiegałem o ten projekt dla Sochaczewa od dłuższego czasu. Rząd Beaty Szydło stawia na energię geotermalną. Zmieniamy strategię naszych poprzedników. Geotermia jest zdecydowanie korzystniejsza dla Polski i Polaków.  Przede wszystkim jest tańsza. To stabilne źródło energii, niezależne od wiatru, deszczu, słońca czy innych warunków. Niepodatne na wahania cen, sytuację polityczną czy ekonomiczną. Źródło energii na pokolenia – mówił po podpisaniu umowy.

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski zapowiedział, że pieniądze na odwierty to dopiero początek wsparcia rządu dla projektów geotermalnych. Są już w Polsce samorządy i podmioty publiczne, które dostały środki na budowę lub rozbudowę instalacji wykorzystujących energię spod ziemi. Dofinansowania sięgają 85% kosztów, a do tej pory rozdzielono środki na kwotę ponad 500 mln złotych, co pokazuje, jak poważnie rząd traktuje geotermię.

Jesteśmy pewni, że w Sochaczewie odwiert badawczy potwierdzi nasze przypuszczenia co do możliwości wykorzystania wód geotermalnych – uważa prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.

Bardzo na to liczymy – dodaje Piotr Osiecki. – Dlatego już dziś szykujemy się do kolejnego etapu pozyskiwania środków. Właśnie po to powstaje Sochaczewski Klaster Energii, który ma zajmować się  geotermią. W najbliższy czwartek w UM dojdzie do podpisania umowy klastra, w skład którego wejdą poza naszym samorządem jeszcze miejskie spółki  PEC i ZWiK oraz Geotermia Mazowiecka, w której Sochaczew ma udziały – dodaje burmistrz.

W naszym mieście odwiert  ma mieć 1400 metrów. Naukowcy (wspierają nas najlepsze polskie uczelnie oraz Polska Akademia Nauk) przewidują, że na tej głębokości powinniśmy natrafić na słodką wodę o temperaturze ok. 40 st. Po wybudowaniu zakładu geotermalnego będzie można ją wykorzystać do ogrzewania budynków a po schłodzeniu i uzdatnieniu do picia.

Jeśli odwiert badawczy potwierdzi te przypuszczenia, będziemy mieli projekt na pokolenia. Naszym strategicznym celem jest obniżenie cen energii grzewczej w mieście – zapowiada burmistrz Piotr Osiecki.

zzytaj też: http://www.wnp.pl/wiadomosci/307068.html