Miliony na sochaczewskie drogi, mosty, nową siedzibę policji

0
108

Miliony złotych zostaną w tym roku zainwestowane w drogi na terenie miasta, zarówno te lokalne, jak i główne arterie łączące poszczególne dzielnice. Kierowcy muszą zwolnić na ul. Chopina, gdzie ZWiK wymienia wodociąg, na moście na Pisi, w rejonie powiatowej ul. Trojanowskiej i na Piłsudskiego. Wszędzie trwają prace, podobnie jak na ulicach osiedlowych objętych  programem „Drogi zamiast błota”. To oczywiście nie wszystko, bo np. mieszkańcy ul. Maczka, Kawalerzystów, Roweckiego i Andersa na Malesinie mają już deszczówkę i czekają tylko na asfalt, a w Małej i Gagarina układanie kanalizacji burzowej ruszy lada dzień. Inwestycyjny boom w pełni, stąd ruch na wielu budowach. Nowy gmach komendy powiatowej policji rośnie w oczach i patrząc na tempo robót aż trudno uwierzyć, że na jego oficjalne otwarcie będziemy czekali do czerwca 2019 roku.

.

Parking przy Zespole Szkół 


Trwa budowa parkingu przy miejskiej „siódemce”. Prace za kwotę 223,4 tys. zł wykonuje firma Agnes-Bud z Mistrzewic. W ramach inwestycji powstanie ok. 1800 mkw. kostki brukowej, 170 m krawężnika, pojawi się kilka stojaków na rowery, stanie ogrodzenie między parkingiem a szkolnym boiskiem. Prace będą prowadzone najpóźniej do 30 sierpnia.

.

Miejsca postojowe przy ul. Żeromskiego 


W ścisłym centrum miasta, przy ulicy Żeromskiego, powstało siedem nowych miejsc postojowych dla samochodów. Ratusz wydzielił je, zwężając chodnik, co nie utrudni jednak ruchu pieszym.  Łatwiej będzie zaparkować przed sklepami i Sochaczewskim Centrum Kultury.

.

Tęczowa i Malinowa 


W ulicach Tęczowej i Malinowej w dzielnicy Karwowo kosztem 360 tys. zł ułożono ponad 300 metrów kanalizacji deszczowej (sieć, studnie rewizyjne, wpusty uliczne), a potem obydwie utwardzono asfaltem. Wylano go na długości 420 metrów.

.

Chodniki przy ul. Płockiej 

W tym roku na budowę chodników miasto odłożyło ponad 300 tys. zł. Największy projekt to budowa chodnika przy ul. Płockiej prowadzona w dwóch etapach – najpierw po prawej stronie drogi, na odcinku między Gawłowską, a istniejącym już chodnikiem przy Płockiej, gdzie uzupełniono 195 m trotuaru. 260 m chodnika ułożono też po przeciwnej stronie skrzyżowania, przy ul. Łowickiej.

.

Ulica Kilińskiego

Prace prowadzono tam w kwietniu i na początku maja. Ulica Kilińskiego ma teraz asfalt na całej długości 260 metrów. To kolejna droga w Chodakowie, której mieszkańcy mogą powiedzieć, że nawet po ulewnym deszczu czy wiosennych roztopach wrócą do domu w czystych butach.

.

Powstańców Wa-wy i Topolowa 


Program „Drogi zamiast błota” objął w tym roku m.in. ulice Powstańców Warszawy i Topolową w Chodakowie. Pierwszą z nich utwardzono na długości 405 metrów, wykonano dwustronne pobocze, wyregulowano wysokość dziewięciu studzienek kanalizacji sanitarnej. Koszt prac to 98 tys. zł. Na Topolowej asfalt wylano na długości 330 metrów i tam też wykonano dwustronne pobocze. Inwestycja pochłonęła 79,6 tys. zł.

.

Wodociąg w ul. Chopina 


Rozpoczęta w połowie lipca wymiana wodociągu w ulicy Chopina, to największe tegoroczne zadanie spółki, która przed zapowiadanym przez MZDW remontem tej drogi (2018 rok) chce położyć niemal 1,7 km nowych rur. Zadanie będzie kosztowało spółkę ok. 560 tys. zł. ZWiK wymieni główne rury przesyłowe, ale też przyłącza do poszczególnych posesji. Ekipy będą się posuwały od torów kolejki wąskotorowej aż do ronda Jana Pawła II.

.

Budowa komendy policji 


Od późnej jesieni 2016 roku trwa budowa nowej komendy powiatowej policji. Już widać mury II piętra. Trzykondygnacyjny budynek biurowy w kształcie litery U dla 165 pracowników będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony w windę, biuro obsługi klienta z prawdziwego zdarzenia. Inwestycja ma się zakończyć do 30 września 2019 roku. Jej koszt to 17,2  mln zł.

.

Park w Chodakowie 

Postęp prac widać każdego dnia i nic nie wskazuje na to, by termin oddania parku do użytku mógł zostać przekroczony. Prowadzone w nim prace to pierwszy etap znacznie większego projektu, który zmierza do przywrócenia mieszkańcom Chodakowa terenów rekreacyjnych nad Utratą. Na wdrożenie planów miasto szuka pieniędzy unijnych, a na razie, z własnego budżetu rewitalizuje park w centrum dzielnicy. Prace ruszyły w połowie czerwca i potrwają do końca października. Jesienią nie poznamy tego miejsca – będą nowe alejki spacerowe, oświetlenie, ławki, stojaki na rowery, w ulicy Hotelowej budowlańcy wymienią asfalt na kostkę brukową. Plan zakłada także wymianę chodnika przy ul. Chopina i Hotelowej oraz wytyczenie ścieżki rowerowej. Największą atrakcją parku będzie fontanna wyposażona w sześć podświetlanych gejzerów. Przebudowywany obszar stanie się dostępny dla osób niepełnosprawnych.

.

Przebudowa Trojanowskiej 

Na plac budowy koparki wjechały 6 maja, a ostatni budowlańcy zejdą z niego w październiku. Kompleksowa przebudowa kilometrowego odcinka powiatowej ulicy Trojanowskiej będzie kosztować 4,2 mln zł. Obejmie modernizację całej infrastruktury podziemnej i naziemnej, w tym wymianę asfaltu, budowę ścieżki rowerowej, chodników, czterech zatok autobusowych, przebudowę siedmiu skrzyżowań i przejazdu kolejowego. W 28 procentach zadanie jest finansowane z budżetu miasta.

.

Wypalenisko i Jagiellońska

Ekipy weszły tam w marcu, gdy już było pewne, że przymrozki nie zakłócą prac. Ulica Wypalenisko to najdłuższa z tegorocznych dróg utwardzonych asfaltem (630 metrów). Na pobliskiej Jagiellońskiej, w dwóch etapach, ułożono 300 metrów nawierzchni. W maju burmistrz zaproponował radnym, by w dzielnicy zrobić jeszcze Piaszczystą i Zaciszną, na co przeznaczono niemal 330 tys. zł. Tam też prace zakończono.

.

Remont ul. Piłsudskiego  

Trwa remontu ulicy Piłsudskiego, jej półkilometrowego odcinka między skrzyżowaniem z ulicą 1 Maja a rondem przy wiadukcie PKP. Na zlecenie MZDW firma Prima wymieni tam asfalt i krawężniki. Koszt prac to 286,5 tys. zł. Do remontu włączyła się także Stacja Muzeum, która przy okazji przebuduje przejazd kolejki wąskotorowej przy ul. Piłsudskiego.

.

Ulice Mireckiego i Daleka 

Tegoroczny program asfaltowania ulic osiedlowych ruszył już w marcu i na przysłowiowy pierwszy ogień poszły cztery ulice na Malesinie – Lipowa, Sosnowa, Akacjowa i Olchowa, łączące się z Kozubowskiego i Bortnowskiego. Każda z nich ma 110 metrów długości. Zaraz potem ciężki sprzęt przeniósł się na Boryszew, gdzie nakładkę asfaltową ułożono na Mireckiego (406 m) i Dalekiej (364 m). Jak na razie, tylko dwie z około 30 dróg objętych programem, utwardzono tłuczniem. To ulice Zygmunta Starego i Bolesława Śmiałego w Trojanowie, gdzie zabudowa jednorodzinna jest tylko po jednej stronie.

.

Most na Pisi 

Od kwietnia Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe MOSTY Sp. z o. o. BUDOWNICTWO wykonuje na zlecenie MZDW nową przeprawę na Pisi. Do końca października w śladzie starego mostu ma powstać nowy, dostosowany do ciężkiego transportu. Na razie kierowcy korzystają z tymczasowej konstrukcji przerzuconej przez rzekę, a ruchem wahadłowym kieruje sygnalizacja świetlna. Prace idą zgodnie z przyjętym harmonogramem. Inwestycja pochłonie 4,5 mln zł.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl