MOW w Załuskowie …

Rozstrzygnięcie konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową

10 grudnia siedem dziewcząt z MOW im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie wzięło udział w wycieczce do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej I Pola Bitwy Nad Bzurą.

Tego dnia odbyło się rozstrzygnięcie XXIV Konkursu Na Szopkę Bożonarodzeniową. Naszą placówkę reprezentowała praca pt. „Kolędowanie z Chopinem” wykonana przez dwie wychowanki z gr,V- Paulinę Maślińską i Natalię Wulkiewicz ze wsparciem wychowawców p. G. Ruty i A. Domagały. Praca naszych wychowanek otrzymała I miejsce, dziewczęta odebrały nagrody i dyplom od posła Macieja Małeckiego.

Tematem tegorocznej edycji konkursu była Szopka Mazowiecka, celem jest propagowanie tradycji szopkarstwa polskiego i kultywowanie obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia jak również wzbudzenie zainteresowania uczestników konkursu walorami regionu, w którym żyjemy- Mazowsza, jego krajobrazem, zabytkami, architekturą, folklorem i historią.

Jesteśmy bardzo dumne z nagrody tym bardziej, że poziom tegorocznej edycji był bardzo wyrównany.  Wszystkie szopki zaprezentowane w konkursie zasługiwały na nagrody i uznanie.

Agnieszka Domagała

.

.

„Piosenka przypomni Ci… Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”

Już po raz kolejny, nasze wychowanki – dziewczęta z MOW w Załuskowie na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Słubicach, miały okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym przedsięwzięciu. Tym razem, 03 grudnia 2016 r. zaprezentowano spektakl pt.: Piosenka przypomni Ci… Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”.  Koncert poprowadzili, opowiadając o piosenkach z „tamtych lat” w montażu słowno- muzycznym Anna Ostrowska i Artur Bedyk. Oglądając spektakl, udałyśmy się w sentymentalną podróż do dni, gdzie królowały piosenki m. in: Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo. Mieczysława Fogga, Aleksandra Żabczyńskiego, o znajomo brzmiących tytułach: „Na pierwszy znak”,”Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Już nigdy”, „To ostatnia niedziela”. Mogłyśmy również przyjrzeć się jednej z najsłynniejszych warszawskich kawiarni okresu międzywojennego „Adria”, gdzie orkiestra J. Petersburskiego grała najpiękniejsze w tamtych czasach utwory, dziś określane mianem szlagierów.

  1. Dybiec, I. Kubiak, E. Żabka

.

.

Wizyta w Super Expressie

5 grudnia grupa dziewcząt z MOW w Załuskowie, w ramach prowadzonych w placówce warsztatów dziennikarskich wybrała się z wizytą do warszawskiej redakcji „Super Expressu”. Przewodnikiem po gazecie była Izabela Kraj – dziennikarka.

Podczas spotkania wychowanki dowiedziały się, jak wygląda organizacja pracy zespołu redakcyjnego. Pani Izabela zdradziła jak dziennikarze pozyskują informację, jak redagować tekst by był czytelny i łatwy do zrozumienia, kto decyduje, który artykuł ukaże się w wydaniu oraz kto je sprawdza pod względem merytorycznym. Dziewczyny najbardziej zainteresował dział „Gwiazdy” i „Plotki”, dopytywały, jak dziennikarze zdobywają zdjęcia i informację o znanych postaciach z show-biznesu. W ramach ćwiczeń miały przeprowadzić „szybki” wywiad z Marylą Rodowicz, gdy wcieliły się w rolę dziennikarki i gwiazdy, zdały sobie sprawę, że to wcale nie jest takie proste.

Na zakończenie wyruszyły na zwiedzanie newsroomu. Dużym zaskoczeniem był fakt, iż 20-stronicową gazetę redaguje 120 osób. Pani Izabela oprowadziła je po poszczególnych działach tworzących „Super Express”. Dziewczyny przyglądały się pracy dziennikarzy oraz grafików (przyjrzały się, jak przebiega techniczna obróbka zdjęć oraz tekstów).

Dziewczyny były bardzo zaskoczone tym, jaką drogę musi przemierzyć gazeta, zanim trafi do ich rąk.

Mam nadzieję, że pozyskane informację wykorzystają przy redagowaniu kolejnych wydań naszych „Wieści ze Szlaku”.

M. Barszcz

.