Najnowsza wystawa ze zbiorów W. Bronicza

0
70

„Kiedyś pozostanie po nas tylko stara fotografia” – to tytuł wystawy Waldemara Bronicza, której wernisaż odbędzie się w niedzielę 27 listopada o godz. 16.00 w Galerii Trakt w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina 101. Na ekspozycji zobaczymy fotografie ze zbiorów kilkudziesięciu mieszkańców dawnego i obecnego Chodakowa. Zdjęcia pokażą m.in. zapomniany urok Sochaczewa, Chodakowa, Żelazowej Woli czy Brochowa. W większości prezentowane fotografie to unikaty.

Piąta, jubileuszowa wystawa, będzie obejmowała szeroki wachlarz tematyczny. Znajdzie się na niej wiele fotografii, które przywołują klimat dawnych czasów, a nigdy wcześniej nie były jeszcze publikowane. Będzie można zobaczyć dawną fabrykę jedwabiu oraz chodakowskie osiedle w okresie ich rozkwitu.

Fotografie przybliżą klimat dawnych czasów, zupełnie tak, jakbyśmy spacerowali po dawnym Chodakowie; po jego chodnikach, alejkach, nad brzegiem Utraty, nad przystanią…w odleglejsze tereny przybliżające nam czasy ludzi przedstawionych na fotografiach. Ciekawostką będą zdjęcia z zajęć szkolnych, kiedy nie odbywały się jeszcze w budynkach szkolnych, lecz mieszkalnych.

Na ekspozycji pojawi się dużo zdjęć Żelazowej Woli, także dotychczas niepublikowanych. Zobaczymy na nich jak wyglądała Żelazowa Wola w latach 30’ ubiegłego wieku, a więc jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Zobaczymy ludzi pracujących w dworku i w parku. Na uwagę zasługuje fakt, że czasami są to fotografie sprowadzone spoza granic kraju.

Z najgłębszych zakamarków rodzinnych kolekcji zostaną wyciągnięte niecodzienne zdjęcia powstałe mimo zakazów – fotografie z powojennej fabryki włókien sztucznych z jej pracownikami, halami produkcyjnymi, administracją, laboratorium i innymi działami. Bardzo bogata będzie także fotograficzna prezentacja amatorskiego ruchu artystycznego dawnego Chodakowa. Nie zabraknie dużej ilości zdjęć Klubu Sportowego „Bzura”, przed i po wojnie, wraz z sekcjami piłki nożnej, hokeja, a także… sekcji motorowej.

Może się zdarzyć, że na wernisażu ktoś spotka swoich znajomych sprzed kilku dekad. Na specjalne zaproszenie przybędzie kliku potomków inżynierów z Chodakowa.

Wyświetlony zostanie także film z lat 80’ z nagraniem maszyn pracujących przy produkcji jedwabiu wiskozowego. W atrakcjach wieczoru planowany jest jeszcze… fotoplastykon z podkładem muzycznym! Czy trzeba jeszcze więcej zachęt?

UM Sochaczew

.