Nauka kontrolowanego poślizgu

0
84

Impreza Moto Show na stałe wpisała się w grafik motoryzacyjnych pasjonatów z całej Polski. W tym roku w Nadarzynie nie zabrakło również społeczności z Zespołu Szkół w Teresinie. Młodzież wraz z opiekunami: Anną Biernat, Stanisławem Pagą oraz Krzysztofem Paradowskim, wybrała się na Międzynarodowe Targi Warsaw Moto Show.

Harmonogram prezentowany przez organizatorów wyglądał bardzo obiecująco, natomiast rzeczywistość przerosła najśmielsze oczekiwania. Już od wejścia na zwiedzających czekały pojazdy rodem z magazynów motoryzacyjnych. Było pełno samochodów osobowych, motocykli, przewidziano też około setki premier super pojazdów. Można było zapoznać się z ich danymi technicznymi, rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz porozmawiać o technologii wykonania.

Kolejne strefy tematyczne nawiązywały m.in. do Formuły 1 znanej w Polsce dzięki Robertowi Kubicy. W strefie tej oprócz prezentacji wybranych bolidów organizatorzy przewidzieli rozmowy z kierowcami rajdowymi. Tych zresztą było więcej ponieważ następne obszary hali w Nadarzynie zajmowali m.in. zwycięzcy rajdu Dakar. Prezentowali oni również swoje pojazdy oraz pamiątkowe filmy i zdjęcia z wyścigu.

Niemniejszym zainteresowaniem cieszyła się też strefa tuningu. Trzeba przyznać, że nawet na najbardziej wymagających znawców tematu zgromadzone projekty robiły ogromne wrażenie. Sto najlepszych pojazdów z całej Europy dumnie prezentowały się w poszczególnych boksach. Wśród nich wyróżniał się projekt Tsunami, czyli Calibra Bimoto, która osiąga 2200 KM. Równocześnie na terenie przed halami odbywały się pokazy driftu, czyli jazdy na kontrolowanym poślizgu. Było dużo dymu, hałasu i zapachu spalonych opon. Nasi uczniowie wykorzystali też szanse odbycia takiej jazdy wspólnie z zawodowym kierowcą.

W następnych halach uczniowie próbowali swoich szans w grach tematycznych. Korzystali z zaawansowanych symulatorów jazdy. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Nic więc dziwnego, że czas przeznaczony na wyjazd minął bardzo szybko. Obserwując uczestników wyjazdu można stwierdzić, że tegoroczne Targi Warsaw Moto Show na długo pozostaną w pamięci uczniów Zespołu Szkół w Teresinie.

Krzysztof Paradowski