Niedziela Sannicka poprzedzona sobotnim turniejem

0
47

Pierwszy weekend lipca zapowiada się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Sannikach wyjątkowo obiecująco. Czeka tu mnóstwo atrakcji – turnieje rycerskie, budowa zamku, koncert chopinowski, kiermasze, występy zespołów i wiele innych atrakcji plenerowych.

 

Sobota, 2 lipca

Już od godziny 10 rano zaczną zbierać się drużyny 7 miast Szlaku Książąt Mazowieckich, by stoczyć kolejne boje o tytuł Honorowej Stolicy Mazowsza. Chwilę później do trudnego wyzwania staną budowniczy zamku z łubianek od truskawek. Może ich wspomóc każdy, kto ma ochotę przyłączyć się do bicia rekordu Polski w tej kategorii. Po intensywnych próbach drużynowych, najodważniejsze osoby  z publiczności będą również mogły się wykazać. Dla nich przewidziano specjalne konkurencje.

Będzie też zwiedzanie pałacu, połączone z poznawaniem tajemnic Sannik, a także gra terenowa pod tytułem  „Księżniczka, smok i naszyjnik”. Po południu i wieczorem występy zespołów i zabawa taneczna.

 

Niedziela, 3 lipca

To już kolejna, 48 Niedziela sannicka. Od samego rana staną kiermasze sztuki ludowej, wyrobów z wikliny, krzewów i roślin ozdobnych i wiele innych stoisk. Rozdawana bezpłatnie będzie doroczna gazeta „Wiadomości Sannickie”, stanowiąca lokalny informator i przegląd wydarzeń. Wiele atrakcji dla najmłodszych będzie dostępnych aż do godziny 20 – oczywiście bezpłatnie.

O godzinie 14.00 do sali koncertowej pałacu zaprasza Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz sannickie Koło TiFC. Za fortepianem zasiądą Jekaterina i Stanisław Drzewieccy. Jest to małżeństwo młodych pianistów, każde z bogatym dorobkiem artystycznym. Często występują razem, tworząc świetny duet fortepianowy. W niedzielę zagrają w sannickim pałacu: Marsz Militarny Franciszka Schuberta, 4 Tańce Norweskie Edwarda Griega, Scherzo z Uwertury „Sen nocy letniej” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy, 5 Tańców Hiszpańskich Maurycego Moszkowskiego.

Towarzyszyć pianistom będzie Paweł Okraska, aktor teatralny, ale znany również z ról filmowych i serialowych. Podczas koncertu Jekateriny i Stanisława Drzewieckich zaprezentuje poezję Amelii Pruszak i Cypriana Kamila Norwida.

Tradycyjnie, po koncercie otwarta zostanie kolejna wystawa, tym razem malarstwa Józefa Wilkonia. Artysta

Jest ilustratorem, malarzem, rzeźbiarzem, twórcą plakatów i scenografii teatralnych. W 2014 roku otrzymał nagrodę Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczość dla dzieci i młodzieży. W uzasadnieniu czytamy, że w jego dziełach przyroda przepełniona jest poczuciem szczęścia i majestatycznego spokoju.

Bilety w cenie 15 i 7 złotych.

Od godziny 16.00 w muszli koncertowej występy Orkiestry dętej OSP w Sannikach, grup działających przy GOK-u, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki” oraz wielu znanych zespołów. Będzie też Turniej Rycerski „ Na dworze księcia Siemowita IV”.

 

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne  im. Fryderyka Chopina w Sannikach

 

Zamek Plakat A2 nie odpowiadam za niego