Nietypowe atrakcje na Dzień Patrona

0
125

Miłość do ojczyzny, odwaga, oddanie i bohaterstwo – to wartości, które charakteryzują postawę patronów Szkoły Podstawowej w Brzozowie. To właśnie na nich, jak wyjaśniła nauczycielka historii, mogą wzorować się uczniowie tej placówki. Tak można bowiem opisać cichociemnych spadochroniarzy ekipy „Jacket” zrzuconych w dniu 28.12.1941 r. na las koło wsi Wszeliwy. Ich historię przypomniała społeczności szkolnej nauczycielka Iwona Grzywacz. Kim byli dzielni skoczkowie? Jakie zdarzenia były następstwem pojawienia się ich na ziemi brzozowskiej? Jakie były dalsze losy spadochroniarzy? Dowiedzieli się uczestnicy uroczystości z okazji Dnia Patronów SP w Brzozowie Starym, która odbyła się 14.06.2017 roku.

Msza święta w pobliskim kościele, modlitwa i apel poległych przy grobach Orawy i Amurata, którzy polegli podczas nierównej walki z okupantem, tradycyjnie towarzyszyły obchodzonemu świętu. W dalszej części uroczystości rozdane zostały statuetki „Przyjaciel szkoły”, które wędrują na ręce osób życzliwie wspierających szkołę. W tym roku decyzją kapituły laureatami wyróżnienia zostali: Zygmunt Frankowski, Janusz Pych, Edward Pilaszek, Waldemar Czubiel i Wydział Ruchu Drogowego KPP w Sochaczewie, w imieniu którego statuetkę odebrał Mariusz Józikowski – zastępca naczelnika. W ramach obchodów święta odbyły się także: biegi cichociemnych oraz konkursy adresowane do uczniów.

Największą atrakcję przygotowano jednak na zakończenie uroczystości. Uczniowie zostali bowiem zaproszeni do udziału w lekcji muzealnej, zorganizowanej przez Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie, którego staraniem na boisku szkolnym znalazły się: pojazdy zabytkowe z okresu II wojny światowej, artyleria oraz oryginalne wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć samochód Jeep Willys MB wyprodukowany w 1942 roku w USA w ruchu, armatę 7,5 cm Leig 18 produkcji niemieckiej, pokaz strzelania, oryginalną amunicję po raz pierwszy użytą do ostrzału Poczty Polskiej 1 września w 1939 roku, broń oryginalną: karabiny wz. 1929 Radom, Pistolet maszynowy PPSch, Pistolet maszynowy Thompson, Pistolet maszynowy MP40, karabin LeeEnfield, ręczny karabin maszynowy Bre, radiostację A7B, wyposażenie medyczne szpitala polowego, oryginalne łóżka polowe typu kanadyjskiego, stoły i krzesła niemieckie stosowane w trakcie okupacji, stanowisko ze strzelaniem z karabinków ASG, mundury wojskowe oraz sprzęt współczesny. Częścią tej atrakcji były także stoisko spożywcze przygotowane  przez rodziców oraz ognisko z kiełbaskami.