Niezłomni w muzeum

0
31

Na obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w niedzielę 5 marca zaprosiło Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. W programie znalazło się otwarcie wystawy z Instytutu Pamięci Narodowej pod znamiennym tytułem „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944-1993”. Obrazuje ona różne przejawy pięćdziesięcioletniej obecność „wyzwolicieli” naszego kraju aż do roku 1993, a więc wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski.

Kierownik działu historii sochaczewskiego muzeum Jakub Wojewoda zaprezentował sylwetki dwóch żołnierzy niezłomnych, uczestników walk nad Bzurą, którzy po wojnie nie złożyli broni i przeszli do podziemia. Są to generał brygady Aleksander Arkuszyński ps. „Maj” oraz major Franciszek Jaskulski ps. „Zagończyk”.

Uczestnicy spotkania obejrzeli także bogatą dokumentację zdjęciową z rekonstrukcji patrolu oddziału „Iskra”, który w ramach ruchu oporu Armii Krajowej działał na naszym terenie jeszcze po wojnie. W role partyzantów wcielili się członkowie Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp.

Muzealne obchody patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. List od prezydenta odczytano w trakcie spotkania.

.