Niezwykła lekcja w pociągu

0
72

W ramach owocnej współpracy Kolei Mazowieckich z Technikum Kolejowym w Zespole Szkół w Teresinie, uczniowie klasy I o specjalności Elektroenergetyk transportu szynowego wzięli udział w lekcji wyjazdowej. Zajęcia odbywały się w dniach 5-8 czerwca 2017. Główną atrakcją był przejazd w kokpicie nowoczesnego pociągu.

Trasa przejazdu rozpoczęła się na stacji Teresin Niepokalanów w składzie pociągu Mazovia do stacji Warszawa Wschodnia skąd pociąg odjechał na tory postojowe do stacji Warszawa Grochów. Tutaj, na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa – Grochów należącej do Kolei Mazowieckich młodzież naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach poglądowych.

W lokomotywowni uczniowie poznali zasady obsługi technicznej nowoczesnych zestawów kolejowych. Obserwowali czynności zawodowe pracowników obsługujących współczesne stanowiska pracy. Po odebraniu przez maszynistę drugiego składu pociągu osobowego, nastąpił przejazd na trasie Warszawa Wschodnia – Łowicz Główny i powrót do stacji Teresin Niepokalanów.

Młodzież poznała, na czym polega praca maszynisty oraz pozostałych osób obsługi pociągu. Uczyli się obsługiwać panel sterujący oraz zaznajomili się z najnowszą technologią komputerowego sterowania i zabezpieczenia trasy przejazdu pociągiem osobowym. Nasi młodzi przyszli kolejarze wrócili usatysfakcjonowani z udanych zajęć poznawczych dotyczących specyfiki zawodu osób obsługi technicznej kolei. Nasza placówka jest niezmiernie wdzięczna Kolejom Mazowieckim za umożliwienie naszym uczniom uczestniczenia „na żywo” w obserwacji pracy zawodowej osób obsługi technicznej.

ZST

.