O bezpieczeństwie w sieci!

0
31

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Zespole Szkół w Wyczółkach tematem: „Jak bezpiecznie korzystać z komputera i dostępu do Internetu” zajmowaliśmy się już w grudniu i styczniu. Wtedy to uczniowie klas I–IV wykonywali różne rysunki w programie Paint dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, natomiast uczniowie klas starszych przygotowywali prezentację multimedialną pt. „Dzień Bezpiecznego Internetu – razem zmieniamy Internet na lepsze”. Kilka najlepiej przygotowanych prezentacji zostało wysłanych na międzyszkolny konkurs na prezentację multimedialną pod tym właśnie tytułem do szkoły w Młodzieszynie.

W ostatnim tygodniu lutego uczniowie klasy I obejrzeli film animowany, który wprowadził ich w świat Internetu i pokazał, że oprócz dobrych rzeczy, które tam znajdziemy, możemy się natknąć na Sieciaki – zagrożenia. W ten sposób pierwszaki zaznajomili się ze stroną www.sieciaki.pl, z której na najbliższych zajęciach komputerowych będą korzystać i mam nadzieję, że chętnie do niej zajrzą w domu. Na stronie tej dzieci mogą znaleźć kolorowanki, gry, zabawy. Poprzez zabawę uczniowie dostają „sieciakowe porady” dotyczące bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu.

W klasach II – IV  została przeprowadzona lekcja pt. „Zuźka i Tunio poznają Internet”. Uczniowie obejrzeli krótkie filmy animowane dotyczące Internetu, m.in. na temat wyszukiwarek internetowych, czatu, poczty elektronicznej i forum. Dowiedzieli się z nich, jak bezpiecznie korzystać z sieci i poznali zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i swojego wizerunku. Na koniec próbowali ułożyć zasady kulturalnego zachowania w Internecie.

W klasach V – VI i gimnazjum zostały przeprowadzone zajęcia pt. „Lekcja bezpieczeństwa”. Uczniowie obejrzeli cztery historie: Wiki, Kosia, Ojka i Kamy – uczniów, których spotkały nieprzyjemności właśnie w sieci. Nastolatkowie z warszawskiego gimnazjum mówili m.in. o tym, jakie były skutki prowadzenia „życia internetowego” na Facebooku. Wiki opowiadała o tym, jak jej koleżanka wysyłała zdjęcia do chłopca, którego poznała w Internecie i umówiła się z nim na spotkanie. Kama opowiedziała swoją historię, jak komentowano w Internecie film (jej własne nagranie podczas śpiewania). Ostatni filmik mówił o tym, jak pewnemu chłopcu włamano się na konto portalu społecznościowego. Po obejrzeniu filmów uczniowie wyciągali wnioski oraz tworzyli Dekalog bezpiecznego korzystania z Internetu. Ponadto zwróciłam im szczególną uwagę na to, w jaki sposób ustawić prywatność na portalu społecznościowym Facebook.

Mam nadzieję, że nasi uczniowie będą zwracać szczególną uwagę na to, by odpowiednio zachowywać się w sieci.

Opracowała: A. Sławińska-Woźniak

Zespół Szkół w Wyczółkach