Pałac w Sannikach rozpoczyna sezon koncertowy 2017

W niedzielę, 26 lutego zapraszamy na pierwszy tegoroczny koncert chopinowski. O godzinie 14 w sali koncertowej pałacu wystąpią tym razem goście z zagranicy.

 

Przy fortepianie zasiądzie Hartmut Schneider, niemiecki pianista, który od najmłodszych lat zdobywał nagrody zarówno w konkursach ogólnokrajowych, jak i międzynarodowych. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w Staatliche Hochschule für Musik Stuttgart.

Hartmut Schneider występował w wielu krajach Europy jako kameralista i solista. Niejednokrotnie nagrywał utwory solowe i kameralne dla niemieckiego radia. Międzynarodowe uznanie zdobył, występując ze śpiewakiem Hermannem Preyem.  Do 2005 roku był wykładowcą w Hochschule für Musik w Trossingen, potem otrzymał posadę profesora fortepianu w Hochschule für Musik w Detmold, gdzie uczy do dnia dzisiejszego.

Towarzyszyć mu będzie wiolonczelista Reinhard Latzko. Muzyk ten był w latach 1987-2003 liderem sekcji wiolonczel w Sinfonieorchester des Südwestfunks. W latach 1988-2005 prowadził klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Bazylei (Szwajcaria). Od 1990 jest tutorem przy Gustav Mahler Jugendorchester, a od 2003 profesorem na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Jest laureatem ogólnokrajowych i międzynarodowych konkursów (m. in. w Genewie, Wenecji). Prowadzi kursy muzyczne w Austrii, Niemczech, Francji, Holandii Hiszpanii, Chorwacji, Polsce, Korei oraz Szwajcarii.

Obok muzyków ujrzymy na scenie znanego polskiego aktora, Wiktora Zborowskiego. Wiktor Zborowski to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. W 1973 ukończył PWST w Warszawie. Grał w wielu warszawskich teatrach, jak: Narodowy, Ateneum, Kwadrat, a także w Teatrze Muzycznym Roma. Na ekranie zadebiutował w jednym z odcinków „Czterdziestolatka” pt. „Karta ze Spitzbergenu, czyli oczarowanie”. Rola Longinusa Podbipięty w polskiej superprodukcji „Ogniem i mieczem” zachwyciła nie tylko widzów, ale i krytyków filmowych. W roku 2003 okazał się być doskonałym Wikingiem Tłumaczem w kolejnej superprodukcji Jerzego Hoffmana „Stara baśń: Kiedy słońce było bogiem”. Filmy „Siekierezada”, „Złoto dezerterów” czy „Kogel mogel” to kolejne świetne role aktora.

Wiktor Zborowski występował też w Teatrze Telewizji oraz wielu polskich serialach – między innymi w „Klanie”, „Przeprowadzkach”, „13.posterunku”, czy „Kryminalnych”. Wybitne kreacje w słuchowiskach zaowocowały nagrodą „Wielki Splendor” Teatru Polskiego Radia i Telewizji.

Po koncercie zapraszamy tradycyjnie na wystawę malarstwa Eleny Danilenko.

Artystka najchętniej maluje kwiaty i martwą naturę, ale też pejzaże i portrety. Obrazy wychodzące spod jej ręki rwą oczy żywymi, naturalnymi barwami. Olej, akwarela czy akryl to wdzięczne środki do pokazywania piękna natury. Prace Eleny są proste w przekazie i dzięki temu nie dają poczucia sztuczności przekazu. Artystka jest z pochodzenia Rosjanką, ale od 15 lat mieszka i tworzy w Płocku. Wiele jej obrazów znajduje się w prywatnych kolekcjach Rosji, Finlandii, Niemiec, Kanady i Polski.

Elena Danilenko jest absolwentką malarstwa i konserwacji dzieł sztuki oraz wydziału historii sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu. Pracowała w Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Etnograficznym w Sankt Petersburgu, gdzie była konserwatorem tkanin historycznych.

Na ścianach sali wystaw sannickiego pałacu, 1 lutego pojawiły się kwiaty – to właśnie obrazy Eleny. Wystawę można oglądać do 1 marca, a na spotkanie z artystką zapraszamy 26 lutego, tuż po koncercie chopinowskim, który rozpocznie się o godzinie 14.

 

Przypominamy, że bilety na koncerty można rezerwować w zakładce Bilety na stronie internetowej www.ecasanniki.pl

 

Milo nam również poinformować, że od 26 lutego w oranżerii pałacowej w dni koncertów czynna będzie od godziny 12 kawiarnia, od maja również we wszystkie weekendy.

 

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach