Pamięć o Cichociemnych żyje w nas

0
78

Koncert pt. „Pamięć o Cichociemnych żyje w nas” był wydarzeniem kulturalnym i patriotycznym, które stało się udziałem gości zaproszonych do Szkoły Podstawowej w Brzozowie w dniu 18 listopada.

Uczestnicy tej uroczystości przyczynili się wcześniej do zorganizowania obchodów 25 rocznicy nadania placówce imienia Żołnierzy AK Cichociemnych, które odbyły się 20 maja. Była to uroczystość wpisująca się w Rok Cichociemnych, która stała się wydarzeniem na skalę powiatu. Bez pomocy władz samorządowych, instytucji i wielu osób prywatnych jubileusz miał by znacznie skromniejszy przebieg i znaczenie, jednak dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu środowisk udało się nadać należną mu rangę.

Koncert 18 listopada był podsumowaniem wszystkich aktywności placówki związanych z rokiem Cichociemnych i okazją do podziękowań. Zadowolenia i wdzięczności wobec zaproszonych gości nie krył dyrektor szkoły, który publicznie podziękował wszystkim zgromadzonym i każdemu z osobna za włączenie się w ich organizację.

Koncert, który odbył się po zakończeniu części formalnej uroczystości miał charakter patriotyczny i składał się z pieśni i piosenek o takim właśnie charakterze. Sposób wykonania i interpretacja poszczególnych utworów z pewnością jednak zaskoczyły nie jednego słuchacza. Dawka dostarczanych wrażeń zwiększała się bowiem stopniowo.

Jako pierwsze wystąpiły uczennice ze SP w Brzozowie, które wykonywały solo lubiane pieśni patriotyczne, znane szerszej publiczności. Występujący po nich zespół „Teraz My” z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie zaskoczył wszystkich repertuarem, który można ocenić jako nowatorski. Większa część publiczności zaprezentowane piosenki słyszała po raz pierwszy, mimo to ich wykonania niosły z sobą ogromny ładunek emocji. Na koniec wystąpił mundurowy zespól wokalno – instrumentalny „Patria” działający przy Sochaczewskim Centrum Kultury, który poruszył publiczność zarówno słowem śpiewanym, jak i brzmieniem instrumentów.

Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem, na który dyrektor szkoły zaprosił wszystkich zgromadzonych gości i wykonawców.

Gmina Iłów

.