Pamięci poległych w Bitwie nad Bzurą

0
85

Uroczystościami na Cmentarzu Wojennym w Trojanowie Sochaczew uczcił pamięć o uczestnikach Bitwy na Bzurą, którzy polegli w pierwszych dniach wojny 1939r. Polowa msza św., wykład historyczny oraz złożenie wieńców odbyło się w niedzielę 17 września, a więc w 78 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Od tego dnia nasz kraj zmagał się z dwoma okupantami – ze wschodu i z zachodu. Wielu naszych rodaków poległo w tej nierównej walce. Ciała ponad 3600 osób znalazły się na trojanowskiej nekropolii.

Przypomniał o tym kierownik działu historii sochaczewskiego muzeum Jakub Wojewoda w wykładzie historycznym opowiadającym o ostatniej fazie bitwy nad Bzurą. Wspominał o tym także proboszcz parafii Narodzenia NMP ks. Kazimierz Wojtczak, który przewodził mszy św. upamiętniającej ofiary wojny. Wspólnie z nim modlili się minister Maciej Małecki, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, burmistrz Piotr Osiecki ze swoim zastępcą Dariuszem Dobrowolskim, radni, przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej, harcerze, poczty sztandarowe, członkowie grupy rekonstrukcyjnej oraz potężne grono mieszkańców miasta. Muzycznie wzbogacił uroczystość Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej. O ceremoniał wojskowy zadbała kompania honorowa garnizonu Sochaczew.

Obecni na cmentarzu w niedzielne południe wysłuchali przejmującego apelu pamięci, zakończonego salwą honorową, po której złożono kwiaty pod pomnikiem poległych. Groby żołnierskie już wcześniej przyozdobiono białymi i czerwonymi mieczykami oraz takimi samymi lampionami.