Pamiętamy o powstańcach

0
108

1 sierpnia nie tylko stolica uczci pamięć uczestników powstania warszawskiego. Uroczystości odbędą się w wielu miejscach w kraju, także w Sochaczewie, gdyż nasi mieszkańcy mieli swój udział w bohaterskim zrywie przeciw niemieckiej okupacji i trwającemu od pięciu lat terrorowi.

1 sierpnia, pół godziny przed wybiciem godziny „W”, delegacje władz miasta, powiatu oraz przedstawicieli wojska złożą kwiaty na kwaterze żołnierzy Armii Krajowej znajdującej się na cmentarzu wojskowym przy al. 600-lecia. Główna część uroczystości odbędzie się na pl. Kościuszki, gdzie o godz. 16.50 wprowadzona zostanie kompania honorowa jednostki wojskowej z Bielic i poczty sztandarowe. Punktualnie o 17.00 rozlegnie się dźwięk syren, czemu towarzyszyć będzie  wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Następnie zobaczymy rekonstrukcję wymarszu do stolicy oddziału AK „Skowronek”. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni Wokalny Zespół Mundurowy „Patria” działający w SCK, Sochaczewska Orkiestra Dęta oraz Orkiestra Wojskowa z Siedlec.

W miejskich obchodach 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, oprócz muzealnej grupy rekonstrukcyjnej weźmie udział także młodzież uczestnicząca w warsztatach historyczno-patriotycznych organizowanych przez sochaczewskie muzeum. Projekt „Młodzi Żołnierze Armii Krajowej Majora Korwina” jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. Tygodniowe warsztaty dla młodzieży w wieku 13-16 lat potrwają do 2 sierpnia. Główną tematyką zajęć jest historia sochaczewskiego obwodu AK „Skowronek”.

W programie mamy m.in. zajęcia z orientacji w terenie, rozbijania namiotów i budowy obozowiska, przygotowania i bezpiecznego rozpalania ogniska, podstaw samoobrony, naukę udzielania pierwszej pomocy i technik strzeleckich. Wspólnie z młodzieżą zwiedzamy miejsca historyczne na terenie ziemi sochaczewskiej. Jednym z punktów programu jest udział w rekonstrukcji historycznej z okazji 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, która będzie miała miejsce na placu Kościuszki. Uczestnicy tych specyficznych półkolonii ubiorą się w tak zwane zrzutowe mundury brytyjskie i wspólnie z członkami muzealnej grupy rekonstrukcyjnej wezmą udział w widowisku historycznym – mówi Jakub Wojewoda kierownik działu historii w sochaczewskim muzeum.

W czwartek 27 lipca towarzyszyliśmy grupie młodzieży podczas zajęć. Przed południem uczestnicy odwiedzili Szkołę Podstawową im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie. Ich przewodnikiem była Iwona Grzywacz, nauczycielka historii w tej placówce. Grupa zwiedziła pola zrzutu akcji „Jacket” i miejsca boju Cichociemnych z żandarmami niemieckimi, które miały miejsce 28 grudnia 1941 roku. Nastolatkowie byli też na cmentarzu w Brzozowie, gdzie spoczywa dwóch poległych spadochroniarzy Armii Krajowej – rotmistrz Marian Jurecki ps. „Orawa” i porucznik Andrzej Świątkowski ps. „Amurat”. Następnie grupa udała się do Iłowa. Tam czekał ich około ośmiokilometrowy marsz przez las, do miejscowości Rokicina. W drodze odbyli szkolenie z przemieszczania się małych oddziałów, nawigacji i rozpoznania w terenie. Po dotarciu na miejsce rozbili obóz i spędzili noc w namiotach.

W półkoloniach patriotycznych bierze udział młodzież z Sochaczewa, gmin powiatu sochaczewskiego oraz spoza jego granic. Między innymi uczestniczy w nich sześcioosobowa grupa z 4. Sochaczewskiej Drużyny Harcerskiej „Koniczyna”. – Bardzo podobają nam się zajęcia – mówili. Możemy pogłębić naszą wiedzę o lokalnej historii, przydatne są zajęcia z przetrwania w terenie. Nie możemy się też doczekać wizyty na strzelnicy.

Zajęcia z bronią odbyły się w niedzielę 30 lipca na strzelnicy „Cel” w Paprotni. Warsztaty zakończą się w środę 2 sierpnia spływem kajakowym, który wystartuje z przystani w Plecewicach.

.