PARADA KOŚCIUSZKOWSKA W BROCHOWIE

0
50

24 marca uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Lasocinie zakończyli obchody Tygodnia z Patronem – Tadeuszem Kościuszką, paradując w strojach z epoki przez Brochów na spotkanie do Urzędu Gminy.

W związku z dwusetną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki i uchwaleniem Roku Kościuszki przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej obchody Święta Patrona, organizowane w Gimnazjum tradycyjnie w rocznicę przysięgi Naczelnika rozpoczynającej Insurekcję 1794 roku, przybrały uroczystszy niż zwykle charakter. Postanowiono przekształcić Święto Szkoły w Tydzień z Patronem Szkoły. Organizacją zadań i konkursów zajęły się: bibliotekarka –  Zofia Liszkiewicz i nauczycielka historii – Bożena Gzik. Nad przygotowaniami w klasach czuwali wychowawcy.

W poniedziałek wszystkie klasy oglądały na tablicach interaktywnych film „Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko”. Następnie rozwiązywały zaszyfrowane zadania. W salach wykonywano gazetki i dekoracje poświęcone Patronowi. Przygotowywano też stroje, rekwizyty i pieśni z epoki, z którymi i w których wystąpili uczniowie w piątek. We wtorek odbył się I etap konkursu wiedzy o Tadeuszu Kościuszce. Po dwie najlepsze osoby z klasy zakwalifikowały się do II etapu, który odbył się w czwartek. W środę rozegrano grę  terenową. W szkole rozmieszczone były zadania, za rozwiązanie których zdobywano punkty. W czwartek dokonano także oceny dekoracji wykonanych w salach lekcyjnych.

Finał imprezy nastąpił w piątek. Uczniowie przebrali się w przygotowane stroje i z pocztem sztandarowym wybrali się do kościoła parafialnego w Brochowie. Tutaj odprawiona została msza święta w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców tworzących społeczność Gimnazjum. Następnie grupa rajdowa przemaszerowała drogą przez wieś do Urzędu Gminy w Brochowie. Tam odbyło się spotkanie z wójtem gminy Piotrem Szymańskim. Uczniowie odśpiewali przygotowane pieśni patriotyczne i zaprosili radnych oraz pracowników gminy do udziału w XV Gminnym Konkursie Historycznym „Dzieje Brochowa i Ziemi Brochowskiej” w kategorii VIP. Następnie barwne korowody uczniowskie przemaszerowały w dwu grupach przez Brochów, Janów, Konary i Plecewice, wykonując pieśni patriotyczne na trasie rajdu.

Po powrocie do szkoły podsumowano punkty zdobyte w tygodniowej rywalizacji między klasami i wręczono dyplomy zwycięzcom. Najlepsza klasa w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Warszawy, na którą autokar ufundował wójt gminy Brochów.  Na zakończenie uczestnicy imprezy spotkali się przy wspólnej grochówce, aby podzielić się wrażeniami. Dzięki zaangażowaniu w różne zadania postać Tadeusza Kościuszki, amerykańskiego i polskiego generała, zasłużonego w wojnie rewolucyjnej o niepodległość Stanów Zjednoczonych, obywatela honorowego Republiki Francuskiej, Naczelnika Insurekcji 1794 r. i Patrona Szkoły w Lasocinie od 1939 r., stała się z pewnością lepiej znana i bliższa uczniom.

.

więcej zdjęć znajdziecie Państwo w galerii pod linkiem http://brochow.pl/album/parada-kosciuszkowska-w-brochowie-24-03-2017r/