Paulina z Ogrodnika w Parlamencie Unii Europejskiej

0
28

W listopadzie uczennica klasy IIIb w ZS RCKU w Sochaczewie uczestniczyła w wycieczce do Belgii. Wyjazd był nagrodą w Konkursie Wiedzy o Parlamencie Unii Europejskiej, organizowanym przez posła do Parlamentu UE Zbigniewa Kuźmiuka.

Tak Paulina wspomina wycieczkę:
„Od 13 listopada 2016 r. zwiedziliśmy bardzo piękne miasto Brugię. Naszą przewodniczką była pani Maria Kozińska, która poprowadziła dla nas bardzo cenną lekcję historii. Brugia nazywana jest flamandzką Wenecją ze względu na kanały. Centrum Brugii znajduje się od 2000 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podążaliśmy dzielnicami Markt i Burg, które zachowały się w pierwotnym układzie. Widzieliśmy beginaże, czyli domki, w których mieszkały beginki. Podziwialiśmy szpital Św. Jana, który
umieszczony jest w wodzie oraz Kościół Najświętszej Marii Panny, którego ceglana wieża ma ponad 122 m. Natomiast wieżą miasta Brugii jest dzwonnica Belfort van Brugge. Pomodliliśmy się w Bazylice Świętej Krwi a czas wolny spędziliśmy na Ratuszu w Brugii. Parafialna wspólnota polonijna zaprosiła nas mszę do Kościoła Św. Katarzyny w Brugii, bardzo chętnie wzięliśmy w niej udział.
14 listopada 2016 r. od godziny 10:00 do 12:00 uczestniczyliśmy w prelekcji w Parlamencie Europejskim, dotyczącej pracy i roli Parlamentu Europejskiego. Spotkaliśmy się również z Posłem do Parlamentu Europejskiego Zbigniewem Kuźmiukiem, zadawaliśmy pytania Panu europosłowi, który chętnie na nie odpowiadał. Po wizycie w Parlamencie Europejskim zwiedzaliśmy Brukselę. Zobaczyliśmy piękną Katedrę Świętego Michała i Świętej Guduli, oraz Łuk Triumfalny w Cinquantenaire. Atomium –  powiększony 165
miliardów razy model kryształu żelaza, który ma 103 metry wysokości i waży 2400 ton zrobił na nas ogromne, pozytywne wrażenie. Pałac Królewski jest również  jednym z najpiękniejszych zabytków. Z Rue Montagne de la Cour zobaczyliśmy całe miasto. Czas wolny spędziliśmy na Grand Place, zobaczyliśmy symbol Brukseli, którym jest fontanna przedstawiająca figurkę siusiającego chłopca – Manneken Pis. Weszliśmy również do Galerii handlowej św. Huberta, która jest najdroższą galerią w Belgii.

Bardzo dobrze wspominam te kilka dni spędzonych w Belgii. Brugia i Bruksela to przepiękne miasta. Cieszę się, że miałam taką możliwość wyjazdu”.
Gratulacje!!!
                                                                                                                                  (PM)

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie

.