Pierwsze Dożynki Gminy Teresin

0
145

Po raz pierwszy w gminie Teresin odbyły się wspólne dożynki wszystkich 28 sołectw. Gminne święto plonów okazało się znakomitym przedsięwzięciem. W niedzielę 3 września uroczystości rozpoczęły się Mszą św. o godz. 13.00 w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie. Nabożeństwu dziękczynnemu przewodniczył proboszcz parafii ks. Andrzej Sąsiadek. Towarzyszyli mu ks. Robert Sierpniak, proboszcz parafii w Szymanowie, oraz o. Ignacy Kosmana, który wygłosił Słowo Boże. Nabożeństwo muzycznie uświetnił występ miejscowego chóru parafialnego chóru parafialnego pod przewodnictwem Pawła Ambroziaka.

Po Mszy św. dożynkowy korowód udał się na teren przy Alei XX-lecia 5a w Teresinie, gdzie na uczestników czekało moc atrakcji.

– To jest Polska tradycja, by podziękować Bogu za tegoroczne plony i wspólnie świętować zakończenie żniw. Przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim bohaterom dzisiejszego święta czyli rolnikom z naszej gminy, wszystkim tym, którzy przysparzają się do tego, by nie zabrakło tego chleba. Dziękuję wszystkim sołectwom i  życzę Wam wspaniałej zabawy – mówił wójt Marek Olechowski, któremu towarzyszył Bogdan Linard, przewodniczący Rady Gminy Teresin oraz wicewójt Marek Jaworski. Głos zabrali także obecni – Adam Orliński, radny sejmiku mazowieckiego, Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz Weronika Reszczyńska z biura posła na Sejm RP Macieja Małeckiego. Na scenie witaliśmy też starostów dożynkowych, których rolę pełnili Małgorzata i Sylwester Cuper z sołectwa Skrzelew.

Po tym, jak wszyscy zgromadzeni częstowali się dożynkowym chlebem, przyszedł czas na występy sceniczne. Grupa mieszkańców sołectwa Szymanów zaprezentowała specjalnie napisaną na ten dzień piosenkę o gminie Teresin. Na scenie grali, śpiewali i tańczyli kolejno – Zespół Ludowy z Lipiec Reymontowskich, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Tęcza”, Zespół Góralski z Kościeliska, a na wielki dożynkowy finał wystąpiła grupa Excell. Przy ich muzyce tańce na dechach trwały do późnych godzin wieczornych.

Dożynki w gminie Teresin były wyjątkowe pod każdym względem. Na wszystkich uczestników i gości czekała bezpłatna degustacja potraw, wędlin czy wypieków, wszystko domowej roboty. To wszystko zapewniali mieszkańcy 28 sołectw na swoich specjalnych barwnych i wielosmakowych stoiskach.

Było mnóstwo konkursów z nagrodami, min. za najlepszy wieniec jury uznała ten wykonany przez sołectwo Stare Paski. Wspaniały wieniec będzie reprezentował gminę Teresin podczas powiatowego święta plonów 10 września w Sochaczewie-Karwowie. Z kolei za najlepszą prezentację główne trofeum powędrowało do sołectwa Seroki-Wieś. Ale trzeba przyznać, że wszystkie wieńce i wszystkie stoiska robiły naprawdę spore wspaniałe wrażenie. Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny dla dzieci z gminnych przedszkoli, a swoje warsztaty nie tylko kulinarne zaprezentowało Stowarzyszenie „Impuls”.

Marcin Odolczyk

.