Podsumowanie działań NURD na terenie powiatu sochaczewskiego

0
114

Przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych oraz brak karty rowerowej w czasie kontroli drogowej to tylko niektóre wykroczenia ujawnione podczas działań NURD, które przeprowadzili sochaczewscy policjanci. W akcję zaangażowanych było 11 funkcjonariuszy.

Wczoraj na terenie powiatu sochaczewskiego kolejny raz odbyły się działania NURD. Policjanci zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełnione przez pieszych oraz rowerzystów, ale także na zachowania kierowców godzące w bezpieczeństwo niechronionych użytkowników dróg.

W ciągu kilku godzin policjanci ujawnili blisko 30 wykroczeń, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Funkcjonariusze zauważyli, że rowerzyści często nie zatrzymują rowerów przed przejściem dla pieszych, tylko przez nie przejeżdżają. Robią tak również dzieci pod opieką osób dorosłych. Drodzy rodzice, to wy jesteście pierwszymi pedagogami, nauczycielami swoich dzieci. Nie dawajcie im złego przykładu. Dojeżdżając do przejścia dla pieszych, należy zejść z roweru i przeprowadzić go po pasach. Warto przypomnieć, że dzieci posiadające kartę rowerową, wybierając się na przejażdżkę, powinny mieć ją przy sobie. Jest to dokument uprawniający do kierowania, tak jak prawo jazdy. Brak takiego dokumentu w przypadku kontroli drogowej stanowi wykroczenie. Zachęcamy, mimo iż polskie prawo nie nakłada takiego obowiązku, by każdy rowerzysta był dodatkowo wyposażony w kamizelkę odblaskową, kask ochronny, rękawiczki i ochraniacze na ręce i kolana.

Podczas działań ujawniono również wykroczenia popełnione przez pieszych, które dotyczyły przechodzenia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

W ciągu kilkugodzinnej akcji nałożono 17 mandatów karnych, pouczono 6 osób i sporządzono dwa wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Sochaczewie.