Pożar za pożarem

Pożar budynku inwentarskiego w Nartach

Kwadrans po godzinie 2 w nocy, z 22 na 23 września, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie przyjął zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego w miejscowości Narty (gmina Iłów). Do zdarzenia zadysponowany został ciężki zastęp gaśniczy z sochaczewskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP oraz zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Brzozowa, Giżyc, Iłowa, Bud Starych oraz Młodzieszyna.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty był parterowy budynek inwentarski o wymiarach około 100×12 metrów. Wewnątrz znajdowało się ponad 12 tysięcy kurcząt. Niesprzyjający kierunek wiatru przyczynił się do rozprzestrzenienia ognia wzdłuż budynku.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody w natarciu oraz dwóch prądów wody w obronie przed dalszym rozprzestrzenieniem się pożaru oraz ewakuacji części żywych zwierząt. Obiekt oddymiono przy pomocy wentylatorów oddymiających oraz przeprowadzono rozbiórkę części konstrukcji dachu.

Na miejsce zdarzenia przybył zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie bryg. Wiesław Gorzki oraz Powiatowy Inspektor Weterynarii.

Działania ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez 5 strażaków PSP oraz 34 strażaków OSP zakończono kilka minut po godzinie 6:00.

Tekst: st. kpt. T. Fijołek, zdjęcia: OSP Brzozów, OSP Młodzieszyn

 

 

Pożar budynku mieszkalnego w Oborach

24 września, o godzinie 12:02, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Obory (gmina Iłów). Do zdarzenia zadysponowany został zastęp gaśniczy oraz podnośnik hydrauliczny z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Sochaczewie oraz zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Brzozowa, Giżyc, Iłowa, Kamiona i Młodzieszyna.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się dwukondygnacyjny budynek mieszkalny konstrukcji drewnianej, kryty blachą, o wymiarach około 13×9 metrów. Z informacji uzyskanych od przybyłego właściciela wynikało, że w chwili powstania zdarzenia w budynku nie było żadnych osób.

Działania straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów wody w natarciu – dwóch z zewnątrz oraz dwóch do wnętrza budynku oraz wyniesieniu butli gazowej. W dalszej kolejności przystąpiono do prac rozbiórkowych i dogaszania odkrywanych na bieżąco części dachu.

Na miejsce zdarzenia przybył zastępca Dowódcy JRG PSP w Sochaczewie mł. bryg. Maciej Bieńczyk. W trwającej prawie 6 godzin akcji gaśniczej uczestniczyło 10 pojazdów i 45 strażaków, pogotowie energetyczne oraz policja.

Tekst: st. kpt. T. Fijołek, zdjęcia: OSP Iłów, OSP Brzozów