Prezentacje Chopinowskie na Mazowszu

0
23

Prezentacje Chopinowskie 2015

Prezentacje Chopinowskie na Mazowszu                                                  4–18 października 2015 r.

Rusza kolejna edycja Prezentacji Chopinowskich – wyjątkowego projektu związanego z XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Podczas koncertów na Mazowszu wystąpią wybitni młodzi pianiści, którzy zakwalifikowali się do tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to wielkie święto polskiej muzyki. Co pięć lat gościmy w Warszawie najwspanialszych młodych pianistów z całego świata. Amatorzy konkursowych zmagań wiedzą doskonale jak niełatwą sztuką jest zdobycie biletu do Filharmonii Narodowej, aby osobiście uczestniczyć w przesłuchaniach. Mazowiecki Instytut Kultury umożliwi mieszkańcom Mazowsza bezpłatny udział w koncertach, na których wystąpią uczestnicy tegorocznego Konkursu.

Prezentacje Chopinowskie to koncerty odbywające się równolegle z Konkursem Chopinowskim. Są z powodzeniem organizowane od 1995 r. Biorą w nich udział pianiści, którzy zakwalifikowali się do Konkursu. Koncerty odbywają się na terenie całego Mazowsza i dla słuchaczy są bezpłatne. Dzięki temu Konkurs wkracza w życie kulturalne mieszkańców naszego regionu. To ważny aspekt również dla pianistów, dla których podróż po Mazowszu w ramach Prezentacji jest jedyną okazją, aby z bliska przyjrzeć się miejscom gdzie urodził się, wychował lub bywał Fryderyk Chopin. W poprzednich edycjach Prezentacji udział wzięli m.in. Lukas Geniušas i Daniił Trifonow, laureaci odpowiednio: drugiego i trzeciego miejsca w ostatnim Konkursie Chopinowskim.

Koncerty odbędą się w Łochowie, Grodzisku Mazowieckim, Sierpcu, Sannikach, Opinogórze, Płocku, Płońsku, Ciechanowie, Przasnyszu, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Sochaczewie i Wołominie. Współorganizatorami koncertów są lokalne instytucje kultury.

Ze względu na przebieg Konkursu prawie do ostatniej chwili nie poznamy nazwisk pianistów, którzy wystąpią podczas Prezentacji Chopinowskich. Wynika to z dynamiki konkursowych zmagań. O kolejności wystąpień uczestników zadecyduje losowanie, które zostanie przeprowadzone 30 września. Dopiero wtedy pianiści będą mogli potwierdzić swój udział w Prezentacjach na Mazowszu. Jedno jest pewne – to najwybitniejsi przedstawiciele młodego pokolenia pianistów z całego świata. Kto wie – może wśród nich znajdzie się także zwycięzca tegorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego?

 

 

7 października 2015, godz. 11.00

Europejskie Centrum Artystyczne im. F. Chopina w Sannikach, ul. Warszawska 142

Organizatorzy: MIK oraz Europejskie Centrum Artystyczne im. F. Chopina w Sannikach

 

8 października 2015, godz. 17.00

Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8

Organizatorzy: MIK oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku

 

 

16 października 2015, godz. 17.00

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sochaczewie, ul. Głowackiego 2

Organizatorzy: MIK oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sochaczewie