Przeprowadzka prokuratury już w lutym

0
107

W marcu ub. roku informowaliśmy, że przeprowadzka sochaczewskiej prokuratury planowana jest jeszcze w 2017. Dziś wiadomo już, że tego ambitnego terminu nie udało się dotrzymać. Opóźnienie jest jednak nieznaczne i otwarcie nowej siedziby nastąpi najpóźniej na początku lutego 2018.

Historia przeprowadzki sochaczewskiej prokuratury sięga końcówki 2013 roku, kiedy to starostwo powiatowe zdecydowało się przekazać organom ścigania budynek po dawnym wydziale komunikacji przy ul. Ziemowita. Wymagał on gruntownego remontu, jak również ponownej aranżacji pomieszczeń. Od początku 2015 roku, kiedy po dopełnieniu wszystkich procedur formalnych do obiektu wkroczyły ekipy remontowe, wykonana została nowa kotłownia gazowa o mocy 180 kW oraz instalacja grzewcza. Wymieniono także kanalizację sanitarną i sieć wodociągową, jak również instalację elektryczną. Budynek zyskał klimatyzację. Położona została nowa armatura, wymieniono drzwi i okna. Na potrzeby osób niepełnosprawnych zamontowano windę. Odnowiona została także elewacja.

W piwnicach obiektu powstał pokój zatrzymań wyposażony w dwie cele. Do dyspozycji śledczych oddane zostaną także pokoje przesłuchań, w tym tzw. „niebieski”, przystosowany do przesłuchiwania dzieci oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie. W pokoju okazań zamontowano weneckie lustro, które pozwala świadkom widzieć podejrzanego, jednocześnie nie będąc przez niego widzianymi.
Na ten moment wszystkie prace remontowe zostały już zakończone – mówi prokurator okręgowy Przemysław Tarczyński. – Bardzo staraliśmy się, żeby przeprowadzka nastąpiła jeszcze przed końcem roku, ale termin okazał się nieosiągalny. W tej chwili kończymy odbiory techniczne i meblujemy pokoje. Dopełnienia wymagają też szczegóły, jak podłączenie sieci telekomunikacyjnej. Jeśli te prace pójdą sprawnie, przeprowadzka prokuratorów nastąpi już w styczniu. Nie planujemy jej jednak później niż na początku lutego – dodaje prokurator.