Rusza remont ulicy Piłsudskiego

0
105

Za kilka dni rozpocznie się drugi etap remontu ulicy Piłsudskiego, jej półkilometrowego odcinka między skrzyżowaniem z ulicą 1 Maja a rondem przy wiadukcie PKP. Na razie nie ma chętnych firm na remont ulicy Chodakowskiej, ale Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich nie rezygnuje z inwestycji. Wkrótce ogłosi kolejny przetarg.

Mazowsze, które opiekuje się drogą nr 705 (w granicach Sochaczewa to m.in. ulice Wyszogrodzka, Chodakowska, 600-lecia, Piłsudskiego, Żyrardowska i część 15 Sierpnia), tym razem chce wymienić asfalt i krawężniki na 552 metrach ulicy Piłsudskiego. To będzie drugi etap prac rozpoczętych w 2016, gdy asfalt wylano na odcinku między Warszawską i Olimpijską, a między Warszawską a 1 Maja wymieniono chodniki. O tegoroczny kontrakt walczyły trzy firmy z Mińska Mazowieckiego, Pruszkowa i Sochaczewa, a wygrała podsochaczewska Prima (286.620 zł).

Umowa zobowiązuje Primę do wymiany asfaltu i krawężników po obydwu stronach drogi. Nie trzeba wymieniać jej podbudowy, dlatego prace powinny przebiec szybko.

Prima nie planuje zamykania obydwu pasów jezdni. Udało się to zrobić na pierwszym odcinku Piłsudskiego, gdy frezowano stary i wylewano nowy asfalt między Warszawską a Olimpijską. Wtedy ruch obywał się normalnie, na zasadzie wahadła. Do całkowitego i krótkiego zamknięcia drogi może dojść jedynie wtedy, gdy do remontu włączy się Stacja Muzeum. Placówka chce skorzystać z okazji i przebudować przejazd kolejki wąskotorowej przy ul. Piłsudskiego. Ale w tej sprawie decyzje jeszcze nie zapadły.

MZDW przygląda się postępowi prac przy budowie nowego mostu na Pisi w Boryszewie. Kilka tygodni temu przez rzekę przerzucono most tymczasowy i ekipy zabrały się za konstrukcję docelowej, przygotowanej na 40-tonowe tiry przeprawy. Prace idą zgodnie z harmonogramem i nic nie wskazuje na to, by nie zakończyły się na przełomie września i października. Wykonawca kończy palowanie, czyli montaż pośredniego posadowienia konstrukcji. Jednocześnie rozpoczął wylewanie właściwych fundamentów przeprawy.

14 czerwca MZDW ogłosił przetarg na przebudowę odcinka drogi nr 705 przebiegającej przez Sochaczew, czyli ul. Chodakowskiej. Remont ma objąć całą drogę od nowego ronda Chodaków do ronda Jana Pawła II. Na oferty firm budowlanych MZDW czekał do 30 czerwca i jak się dowiedzieliśmy, niestety żadna nie złożyła oferty. Jak zapewnia rzecznik MZDW Monika Burdon, będzie drugie podejście do przetargu. Zarząd nie obawia się, że zabezpieczona na projekt kwota jest zbyt mała. Brak zainteresowania kontraktem wynika najpewniej ze szczytu budowlanego. Firmy mają mnóstwo pracy i nie szukają nowych zleceń.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu sejmik mazowiecki przekazał na Chodakowską 2,5 mln zł. W zakresie robót jest m.in. ułożenie nowej nawierzchni jezdni, wymiana chodników, budowa dwumetrowej ścieżki rowerowej po stronie dawnego Chemitexu i zatok autobusowych, budowa ponad 330 metrów kanalizacji deszczowej oraz montaż energooszczędnych lamp.

Przyszły rok to remont ulicy Chopina, jej najbardziej zniszczonego odcinka od ronda Jana Pawła II do przejazdu kolejowego.

Wspólnie z  dyrektorem Rejonu Drogowego MZDW Konradem Ziółkowskim planujemy w budżecie Województwa Mazowieckiego odłożyć na ten cel 5-6 mln zł. Czekamy na dokumentację, którą opracowuje Urząd Miasta. Jej elementem będą szczegółowe kosztorysy, co nam pozwoli precyzyjniej zaplanować wydatki – mówi radny wojewódzki Mirosław Adam Orliński.

Miasto i Mazowiecki Zarząd Dróg podpisały już porozumienie o wspólnej wymianie odcinka chodnika przy ul. Chopina, na wysokości parku.

Wykonujemy dokumentację techniczną i przekażemy ją MZDW, który wymieni stare płyty chodnikowe na nową kostkę. Dokumentacja jest już niemal gotowa, ostatni etap to uzgodnienia z konserwatorem zabytków – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

„Ziemia Sochaczewska”

 

Zdaniem radnego Mirosława Adama Orlińskiego
Jako Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Mazowieckiego cały czas ogromny nacisk stawiam na remonty dróg i ich naprawę, gdyż dobra droga to szansa na inwestorów i nowych mieszkańców. W tym roku na same drogi wojewódzkie na całej ziemi sochaczewskiej, czyli w granicach wszystkich samorządów, wydamy ogromne środki – około 20 milionów złotych. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch lat poprawimy drogi wojewódzkie, a to sprawi, że naszym mieszkańcom będzie się dużo bezpieczniej żyło i podróżowało.

Zdaniem burmistrza Piotra Osieckiego
Współpracujemy z MZDW przy niemal wszystkich ich inwestycjach prowadzonych na terenie miasta. Sądzę, że opłaca się to obu stronom, a przede wszystkim korzyść w postaci nowych ulic mają mieszkańcy. Bardzo się cieszę, że kolejny odcinek ulicy Piłsudskiego nabierze nowego blasku. W zeszłym roku na koszt miasta na odcinku od skrzyżowania z ulicą 1 maja do ronda przy wiadukcie zostały wymienione wszystkie lampy, a na odcinku gdzie ich brakowało dobudowaliśmy nowe. MZDW wykonał remont części chodnika, a teraz doczekamy się nowej nawierzchni jezdni. Jeśli chodzi o ulicę Chodakowską, to przykro mi, że za pierwszym razem nie udało się wyłonić wykonawcy. Trzymam kciuki za powodzenie drugiego przetargu.