Są pieniądze na budowę stadionu!

0
139

Umowa na dofinansowanie budowy nowego miejskiego stadionu podpisana. W czwartek 19 czerwca w  siedzibie ministerstwa sportu spotkali się w tej sprawie wiceminister Jarosław Stawiarski, minister Maciej Małecki, burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki oraz przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek. Na mocy umowy resort przekaże na budowę stadionu w latach 2018-2019 – 2 599 800 zł! Miasto pozyskało też rządowe pieniądze na budowę boiska przy SP 3.

 

Jak powiedział minister Stawiarski, sochaczewski projekt był bardzo dobrze przygotowany.

Doceniliśmy fakt, że stadion będzie mógł służyć aż trzem dyscyplinom sportu – rugby, piłce nożnej i lekkiej atletyce. Mocnym argumentem był fakt, że na tym obiekcie działa wiele klubów sportowych. Szkolą one na wszystkich poziomach wiekowych – od żaków po seniorów. No i wreszcie sukcesy rugbistów Orkana też miały znaczenie – dodawał minister, który podkreślił również bardzo ważną rolę w  całym procesie pozyskania dotacji, posła ziemi sochaczewskiej, ministra Macieja Małeckiego.

Sochaczew ma szczęście mając takiego ambasadora – stwierdził Stawiarski.
Minister Małecki wciąż bardzo mocno angażuje się w miejskie sprawy. Jesteśmy w stałym kontakcie, zawsze wspiera nasze wnioski, gdy zabiegamy o pieniądze rządowe – mówi przewodniczący Rady Miasta Sylwester Kaczmarek.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia na rozwój infrastruktury sportowej w całym kraju, nie tylko w wielkich miastach. Wspieramy rozbudowę mniejszych obiektów – takich jak stadion w Sochaczewie, a także infrastruktury przy szkołach podstawowych. Zależy nam na równomiernym rozwoju kraju – dodał minister Stawiarski.

Dostaliśmy nie tylko dofinansowanie na stadion, ale także na budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 3 i nr 1, która ruszy w najbliższych dniach. To wiadomość dosłownie z ostatniej chwili. Na ten drugi projekt pozyskaliśmy 364 300 zł, co daje łącznie z dofinansowaniem na stadion kwotę blisko trzech milionów złotych, jakie rząd wyasygnuje na poprawę infrastruktury sportowej w mieście. A to na pewno nie koniec naszych starań o środki. Chcemy przecież budować również boisko choćby przy Szkole Podstawowej nr 4. W tej chwili trwają prace projektowe dla tej inwestycji. Planujemy wykonać ją w 2018 roku – zapowiada burmistrz Piotr Osiecki.

Reforma oświaty sprawia, że wraca również temat budowy nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Spodziewamy się znacznego wzrostu liczby uczniów w tej placówce. W 2018 roku chcemy więc rozpocząć prace projektowe, a w 2019 budowę nowej hali przy „dwójce”  – deklaruje burmistrz.

Bardzo się cieszę z tego, że stadion miejski się zmieni. Od dawana zabiegałem o ten projekt. W ostatnich latach w Sochaczewie wiele się zmieniło – są nowe lub wyremontowane ulice, budynki użyteczności publicznej, mosty czy ostatnio choćby zabezpieczona skarpa nad Bzurą. Na stadionie czas się jednak zatrzymał. Dzięki wsparciu z ministerstwa sportu to się zmieni. Mam nadzieję, że na nowym stadionie będziemy świadkami sukcesów wielu naszych sportowców – podsumował minister Maciej Małecki.

 

Kompleks przy Warszawskiej zmieni się nie do poznania

Na początku płyta główna boiska, bieżnia i trybuna. Taki jest wstępny plan modernizacji stadionu przy ul. Warszawskiej. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki do 2019 roku na przebudowę obiektu miasto wyda niemal 5 milionów złotych. Kolejne etapy inwestycji to dwa boiska treningowe, w tym jedno ze sztuczną murawą, nowe korty, główny budynek klubowy oraz budynek dla tenisistów.

Projekt modernizacji kompleksu sportowego przy ulicy Warszawskiej powstał już ponad dwa lata temu. Na zlecenie ratusza wykonało go Przedsiębiorstwo Projektowo-Budowlane EKOBUD z Dmosina. Plan jest aktualny do dziś, lecz został podzielony na kilka etapów. Wykonanie projektu poprzedziły konsultacje z przedstawicielami klubów sportowych różnych dyscyplin działających w Sochaczewie, przedstawicielami władz miasta oraz pracownikami Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza tym terenem. Na boiskach przy Warszawskiej co roku odbywa się ponad 100 meczów i treningów. Z infrastruktury MOSiR systematycznie korzysta kilkanaście stowarzyszeń.

Od początku wiadomym było, że tak ogromne przedsięwzięcie wymagać będzie dużych nakładów finansowych i rozłożone zostanie na kilka etapów. Budżet samorządu miejskiego nie byłby sam w stanie udźwignąć tak wielkich wydatków. Pracownicy ratusza monitorowali zatem wszelkie programy, rządowe i unijne, aby móc złożyć wniosek o dofinansowanie. Okazja pojawiła się na początku tego roku. W lutym ratusz złożył wniosek do Programu Modernizacji Infrastruktury Sportowej Ministerstwa Sportu i Turystyki. 26 maja ministerstwo ogłosiło wyniki konkursu. Ratuszowi udało się pozyskać dotację w wysokości 2 599 800 zł. Pieniądze zostaną podzielone na dwie roczne transze. W 2018 roku do miejskiej kasy wpłynie 1,5 mln zł, a w 2019 roku kolejne ponad milion złotych.

Ratusz, aby móc starać się o zewnętrzne dofinansowanie musiał też zabezpieczyć środki własne. Radni miejscy na to przedsięwzięcie zapisali wcześniej w Wieloletniej Prognozie Finansowej w sumie 2,2 mln zł – milion w budżecie na 2017 rok i 1,2 mln na 2018. Oznacza to, że do 2019 roku, razem ze środkami z ministerstwa, samorząd miejski przeznaczy na modernizację stadionu w sumie blisko 4,8 mln złotych.

Na początku przeprowadzone zostaną prace związane z główną płytą boiska, która ma posiadać naturalną murawę, będzie nawadniana, oświetlona, ogrodzona, otoczona bieżnią lekkoatletyczną ze sztuczną nawierzchnią z poliuretanu. Wytyczone zostanie miejsce do rzutu oszczepem i pchnięcia kulą. Powstaną skocznie do skoku w dal i wzwyż – mówi odpowiadający za sport w mieście zastępca burmistrza Marek Fergiński.

Następnie przy głównym boisku planujemy budowę nowej, w pełni zadaszonej trybuny dla 1000 kibiców. Kolejne etapy prac będą ustalane na bieżąco i wykonywane w zależności od pozyskiwania dalszych środków zewnętrznych i możliwości budżetowych miasta – dodaje burmistrz Osiecki.

Robert Małolepszy

.