Sannicki koncert tym razem w Warszawie

W sobotę, 25 lutego przedstawiliśmy sannicki Zespół Pałacowo-Parkowy w Warszawie, podczas cyklu koncertów urodzinowych Fryderyka Chopina. Towarzyszyli nam pianistka Aleksandra Łysiak-Łabecka oraz skrzypek – Maciej Łabecki.

Tegoroczne urodziny Chopina świętowane były w kawiarni Nowy Świat Muzyki, przy ulicy Nowy Świat 63 w Warszawie. Zaprezentowaliśmy Zespól Pałacowo-Parkowy, w którym mieszkał i komponował Fryderyk Chopin, opowiedzieliśmy o związkach Fryderyka Chopina z tym miejscem i o tym, co mamy do zaoferowania gościom.  Aleksandra Łysiak-Łabecka i Maciej Łabecki zagrali świetny koncert, który spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem. W repertuarze mieli Bolero Fryderyka Chopina, Introdukcję i rondo capriccioso Camille Saint Saens, Poemat Ernesta Chaussona, a potem Sonatę a-moll na fortepian i skrzypce Ludviga van Beethovena. Na zakończenie sam Fryderyk Chopin przeczytał fragmenty listów, które podczas pobytu w Sannikach pisał do przyjaciela, Tytusa Wojciechowskiego.

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

 

Aleksandra Łysiak-Łabecka

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Rybniku w klasie Krystyny Kurzei. Absolwentka łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej oraz w klasie kameralistyki prof. Bogusława Pikały, prof. Joanny Hajn-Romanowicz i as. Marcina Kawczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła w mistrzowskich kurach muzycznych pod kierunkiem takich profesorów jak: Andrzej Jasiński, Bronisława Kawalla, Yossi Reshef, Grzegorz Kurzyński, Waldemar Wojtal, Kurt Seibert, Rudolf Meister.

W swoim dorobku artystycznym posiada nagrody i wyróżnienia na festiwalach muzycznych nie tylko  jako pianistka, ale także jako wokalistka (Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza 2007 w Łodzi, Rawa Blues Festiwal 2003, „Noce Bluesowe” – Rawa Mazowiecka, Festiwal „Ku przestrodze” w Tychach).

Dokonała wielu nagrań dla polskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych, ponadto jej nagranie zostało umieszczone w albumie Antologia Polskiego Bluesa (wydawnictwo 4everMUSIC 2008), a także dla wytwórni BMG (2002), Omerta Art (2003, 2004).

Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako pianistka, od kilku lat występuje razem z mężem – Maciejem Łabeckim oraz z zespołem Riders i Kwartetem Towarzyskim.

Od 2009 roku jest asystentką w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej.

Maciej Łabecki

Maciej Łabecki – studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi i Hochschule fur Music und Theater w Hannoverze. Kształcił się pod kierunkiem Marii Pokory, Zenona Płoszaja, Iwony Wojciechowskiej i Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych m.in. w Warszawie (Wroński), w Gdańsku (Festiwal „Gdańska Wiosna” /Grand Prix/), Poznaniu (Jahnke), Poertschach (Brahms) i w Łodzi (Szymanowski). Od wielu lat prowadzi klasy skrzypiec i kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, obecnie z kwalifikacjami dra habilitowanego na stanowisku adiunkta. W swoim dorobku artystycznym ma liczne koncerty w wielu krajach Europy m.in. we Włoszech, w Niemczech, Czechach, Luxemburgu, Francji, Belgii, Szwajcarii, Austrii, Norwegii i Holandii.

Wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Muzycznych pracując pod kierunkiem wybitnych wirtuozów jak Marina Jaszwili, Yfrah Neaman, Wanda Wiłkomirska, Zakchar Bron, Pavel Vernikov. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, oraz radia austriackiego, holenderskiego i niemieckiego. Jako solista występował z wieloma dyrygentami i instrumentalistami m.in.: Kurtem Levinem , Agnieszką Duczmal, Ivanem Monighettim, Robym Lakatoszem.

Od 2004 r. współpracuje z fundacją „Internationale Stiftung zur Forderung von Kultur und Zivilisation” wykonując wiele solowch koncertów w prestiżowych salach koncertowych Europy /m.in.Konzerthaus w Wiedniu, Gewandhaus zu Leipzig/.

W latach 2005-2008 był koncertmistrzem i opiekunem artystycznym Łódzkiej Orkiestry Kameralnej. Od roku 2009 jest koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, a od roku 2012 jest także pierwszym skrzypkiem „Kwartetu Czterech Kultur”, z którym koncertował m.in. w Petersburgu, Tel-avivie i Berlinie.

.