Sezon z ciuchcią rozpoczęty

0
57

Wszyscy, którym się wydaje, że znają sochaczewski skansen kolei wąskotorowej, bo już kiedyś w nim byli, są w błędzie. Przekonają się o tym odwiedzając muzeum przy ul. Towarowej. 

A właściwie należałoby powiedzieć, przy ul. Licealnej, bo jedną ze zmian, jakie tam zaszły, jest przeniesienie głównego wejścia właśnie od strony Licealnej. Wydaje się to logiczne, bo tuż za bramą znajduje się Centrum Edukacyjno-Turystyczne, od którego powinniśmy rozpocząć zwiedzanie. A jest co oglądać. Sale wystawowe wprowadzają nas w świat kolejnictwa, prezentują ciekawostki, które zainteresują nie tylko entuzjastów wąskiego toru, ale pociągów w ogóle. Tutaj kupimy także bilety do muzeum i na przejazd zabytkowym składem. Kasa biletowa została bowiem przeniesiona do jednego z pawilonów wchodzących w skład centrum. Dziedziniec przed nim wyłożono kostką, ustawiono stoły i ławki dla turystów, powstała ścieżka dydaktyczna.
Nowe rozwiązania zaprezentowano zwiedzającym w sobotę, 29 kwietnia, podczas inauguracji tegorocznego sezonu turystycznego sochaczewskiej ciuchci. Wzięli w nim udział: dyrektor Stacji Muzeum (następczyni Muzeum Kolejnictwa w Warszawie), Joanna Kazimierska, radni samorządu wojewódzkiego, a wśród nich Mirosław Adam Orliński, burmistrz Piotr Osiecki i wiceprzewodniczący rady miejskiej Arkadiusz Karaś, który wyznał obecnym, że teren muzeum zna jak własną kieszeń, bo urodził się i wychował w budynku stacyjnym.
Radosław Konieczny, dyrektor sochaczewskiego oddziału Stacji Muzeum, w sposób szczególny witał byłego wieloletniego kierownika placówki, Czesława Gwarę, pomysłodawcę utworzenia Centrum Edukacyjno-Turystycznego. Ten z kolei nie krył radości z faktu, że po wielu latach jego pomysł został wcielony w życie.
Czekam jeszcze na powrót wizytówki naszego muzeum, czyli parowozu Px 29, jedynego czynnego w kraju. Wiem, że wszyscy liczą na to, że wróci z naprawy i znowu pojawi się na trasie. A poza tym serce mi rośnie, jak patrzę na piękniejące muzeum – mówił Czesław Gwara.
Parowóz Px 29 od półtora roku jest remontowany w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Jego naprawa kosztowała 600 tys. zł, które wyłożył marszałek województwa. Prawdopodobnie jeszcze w maju powróci on do Sochaczewa.
Tymczasem na wycieczki do Puszczy Kampinoskiej zabiera turystów skład Retro, który 29 kwietnia, po raz pierwszy w tym roku, ruszył na szlak. Muzealnicy zaprezentowali także paradę pojazdów szynowych, którym podczas sezonu zimowego przywrócono sprawność w miejscowych warsztatach. Na koniec dyrektor Konieczny zaprosił na wyprawę ciuchcią. I mimo przejmującego zimna wielu gości skorzystało z zaproszenia. W Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach czekały na nich płonące ogniska i tradycyjne kiełbaski.

 

Terminy kursowania pociągu Retro

Maj: 3 maja (środa), 6 maja (sobota), 13 maja (sobota), 20 maja (sobota) i 27 maja (sobota).

Czerwiec: 3 czerwca (sobota), 10 czerwca (sobota), 17 czerwca (sobota) i 24 czerwca (sobota).

Lipiec: 1 lipca (sobota), 2 lipca (niedziela), 5 lipca (środa), 8 lipca (sobota), 9 lipca (niedziela), 12 lipca (środa), 15 lipca (sobota), 16 lipca (niedziela), 19 lipca (środa), 22 lipca (sobota), 23 lipca (niedziela), 26 lipca (środa), 29 lipca (sobota) i 30 lipca (niedziela).

Sierpień: 2 sierpnia (środa), 5 sierpnia (sobota), 6 sierpnia (niedziela), 9 sierpnia (środa), 12 sierpnia (sobota), 13 sierpnia (niedziela), 16 sierpnia (środa), 19 sierpnia (sobota), 20 sierpnia (niedziela), 23 sierpnia (środa), 26 sierpnia (sobota), 27 sierpnia (niedziela) i 30 sierpnia (środa).

Wrzesień: 2 września (sobota), 3 września (niedziela), 9 września (sobota), 10 września (niedziela), 16 września (sobota), 17 września (niedziela), 23 września (sobota), 24 września (niedziela) i 30 września (sobota).

Październik: 7 października (sobota), 14 października (sobota) i 21 października (sobota – zakończenie sezonu turystycznego).

Program wycieczki pociągiem rozkładowym 
9.50 – 10.30 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem,
10.30 – 11.45 – przejazd pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej (Wilcze Tułowskie),*
11.45 – 12.25 – spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej,
12.25 – 12.34 – przejazd pociągiem do Tułowic,
12.34 – 14.14 – ognisko w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach,**
14.14 – 15.20 – powrót pociągiem do Sochaczewa.

* W niektóre dni kurs może być skrócony do przystanku Tułowice. Przed zakupem biletu pasażer jest informowany o skróceniu przejazdu.
** Pasażer może przygotować prowiant we własnym zakresie lub zakupić go w punkcie gastronomicznym w Osadzie Puszczańskiej.

Jolanta Sosnowska

.